Европа е най-удареният континент от геополитическата ситуация. В студиото на Нова телевизия икономистите Кузман Илиев и Георги Вулджев коментираха рекордния спад на еврото спрямо долара.

"Икономическите перспективи са меко казани мрачни пред Европа", коментира икономистът Кузман Илиев, а неговата прогноза е мрачна. Спрямо долара обаче Илиев обясни спада със забавената реакция на Европейската централна банка, която не е предприела стъпки за привличане на капитали.

Федералният резерв е много по-смел във вдигането на лихвите, а капиталите отиват там, където са високите лихви - в случая при долара. Това поражда обаче и тази глобална несигурност - всичко тръгва към долара, обясни Илиев.

С до 504 лв. на месец ще сме официално бедни през 2023 г.

С до 504 лв. на месец ще сме официално бедни през 2023 г.

Линията на бедност в страната се вдига с 91 лв.

Особено тревожен е фактът, че моторът на европейската икономика - Германия, е в сложна ситуация. Практически се навлиза в рецесия и заради високите цени на енергоресурсите, и заради множеството политики, които пречат на създаването на капацитет на производството. Илиев засегна и факта, че Европа не се отказва от т.нар. зелени цели, които допълнително и безсмислено затормозяват икономическото развитие.

Засилването на долара означава, че ще обеднеем още, ще внасяме чужди стоки по-скъпо, а търговията с храни и горива е в долари, обясни Илиев.

Според икономиста Георги Вулджев дори и вдигането на лихвите в еврозоната вече няма да е достатъчно, за да се стигнат предишните нива на валутния курс. "Трябва да се изчистят икономическите проблеми. Според мен оптимистичният сценарий е да се запази този паритет. Но е възможно курсът да падне и под този паритет", каза Вулджев. Той не изключва в близките няколко години еврото да се обезцени още и да изгубим още от покупателна способност.