Не е изключен сценарий на задълбочаване на дефицита и оттам на стопяване на фискалния резерв, ако бъдат увеличени текущите разходи. Това се посочва в доклад на Индъстри Уоч за макро рисковете в България до 2012 г., цитиран от БГНЕС.

В него се отбелязва, че ЕС е основният търговски партньор на България и българската промишленост следва развитието на пазара на Европа. А пред стария континент стои въпросът дали върви по стабилен път на възстановяване или е застрашена от нова рецесия, т.е. „второ дъно" на кризата в ЕС, както и в САЩ.

Финансовите експерти отбелязват, че в случай на продължаване на географското разрастване на дълговата криза в Европа, ще има нови сътресения във финансовия сектор, а това ще доведе до намаляване на интереса на инвеститорите към Източна Европа.

Според финансистите подобрението на бюджетната позиция в България е знак за възможна стабилизация на фискалната политика и ограничаване на политическия риск, като и риска от потенциална промяна на паричния режим. Въпреки това правителството е твърде зависимо от инфлационната динамика, за да осигури изпълнение на приходите.

До момента кабинетът реже капиталови разходи, но това може да не се окаже достатъчно за постигане на бюджетен баланс. Приближаващите избори ще увеличат натиска за повече разходи, което може да задълбочи дефицита и да стопи фискалния резерв, се посочва в доклада.