Ускорени са разговорите с Европейската комисия на политическо и експертно ниво за необходимите ни промени в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) до края на тази година. На финален етап сме в преговорите за изменение на ПВУ. Планираните промени по ПВУ са в следните основни направления - в 21 инвестиции и 9 реформи.
Toва заяви служебният финансов министър Людмила Петкова в Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове във връзка с одобрения от Министерски съвет Доклад за изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България (НПВУ) и за изготвяне на предложение по съдържанието на глава REPowerEU.
Петкова обясни, че има възможност при наличие на обективни обстоятелства държава-членка да отправи обосновано искане до Европейската комисия за изменение в Плана за възстановяване и устойчивост. Изменението е свързано с решение на Народното събрание от 12 януари 2023 г. за изготвяне на промени от Министерски съвет в плана по сектор енергетика, както и предложения инвестиции и реформи в плана REPowerEU.
Правителството е успяло да предоговори по ПВУ декарбонизацията на енергийния сектор и ангажиментът за отделяне на собствеността на "Булгартрансгаз" и ЕСО от собствеността на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Заложените в ПВУ цели са изпълними, поради което се предлага запазването им, посочи финансовият министър. Министерски съвет няма да ограничава дейността на базовите мощности на въглищни топлоелектрически централи, ако същите работят на пазарен принцип, в съответствие на българското и европейското законодателство, обясни Петкова.
Други реформи, които не са изпълнени в ПВУ, са свързани с определени закони и законодателство, което не е прието. В 6-месечен срок, ако не се изпълнят реформите, това означава намаляване на плащането по ПВУ, изтъкна Людмила Петкова.
Служебният енергиен министър Владимир Малинов посочи, че част от предоговарянето на ПВУ е свързано изцяло с Народното събрание. Преди да бъде финализиран целият процес по предоговаряне на ПВУ трябва да се види каква е позицията на НС и да има период за изменението на реформите и инвестициите. В средата на септември официално ще бъде предложено изменението в ПВУ и би трябвало в края на 2024 г. да имаме коригиран ПВУ. За 18 месеца трябва да имаме глава REPowerEU, което дотогава, докато се приеме, изцяло ще затрудни държавата, предупреди Малинов. България е единствената държава, която не е представила глава REPowerEU, стана ясно от думите му.