Европейската комисия публикува конвергентния доклад за готовността на България да се присъедини към еврозоната и той е положителен.
Това е важен етап по пътя на страната към приемане на еврото като официална валута, но не означава, че страната ни автоматично влиза в еврозоната. По пътя ни натам има още няколко стъпки.
Според официалната процедура, публикувана на сайта на Съвета на ЕС, следващите стъпки включват:
-
Предложение от Европейската комисия - ако Комисията счита, че България отговаря на изискванията, тя предлага на Съвета страната да бъде приета в еврозоната.
-
Роля на държавите от еврозоната - те трябва в срок до шест месеца да дадат препоръка относно готовността на България, като решението трябва да бъде единодушно.
-
Консултация с Европейския парламент и обсъждане в Европейския съвет - това е политическа фаза, която предшества финалното решение.
-
Окончателно решение - всички държави членки на ЕС, в рамките на Съвета, вземат решението за отмяна на т.нар. "дерогация" - правото на България временно да не въвежда еврото.
-
Фиксиране на обменния курс - Съветът на ЕС определя неотменимо курса, по който левът ще бъде заменен с евро. Това се случва по предложение на Комисията и след консултации с Европейската централна банка.
Процедурата е аналогична на процеса, по който Хърватия бе приета в еврозоната, като пример за този процес може да се види в публично достъпните документи от заседанията на различните формати на Съвета на ЕС през 2022 г.
Ако всичко протече по план и България получи зелена светлина на всички етапи, страната може да въведе еврото най-рано от 1 януари 2026 г.