Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това заяви пред БНР зам.- министърът на икономиката Николай Павлов.

Той посочи, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс - 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.

Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, като се очаква през лятото вече да е ясно дали ще се случи тогава.

Мяра: Над половината българи са против приемането на еврото като официална валута

Мяра: Над половината българи са против приемането на еврото като официална валута

Едва 25% са на мнение, че трябва да сменим лева с еврото от 1 януари 2026 г.

Павлов изтъкна, че Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната и участва в Координационния съвет за подготовка.

Той отбеляза, че задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото.

Павлов допълни, че обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.

Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.

По негови думи самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите щели да извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики.

БНБ одобри дизайна на българските евромонети

БНБ одобри дизайна на българските евромонети

Единствената промяна е годината на емисията "2026"