Българските публични финанси са заложник на разходните политики, най-вече за социални плащания, които се направиха през последните години. Там невинни политици няма - независимо какъв е политическият сблъсък, защото всички те са гласували тези разходи. Това заяви пред БНР икономистът Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива.
Според него трябва да вкараме в ред публичните си финанси, независимо от валутата с която оперираме. Той подчерта, че това няма никакво значение относно факта как управляваме публичните си финанси.
По думите му единственият начин да поддържаме 3% дефицит на бюджета е като съкратим и разходната част, след като приходната не се изпълнява. Кръстев посочи, че в Бюджет 2025 е разписано увеличение на приходите от ДДС с над 6 млрд. лева. Той уточни, че това означава, че в следващите 7 месеца от годината трябва да бъдат увеличени приходите от ДДС спрямо 2024 г. с още 5 млрд. лева, за да излезе точна сметката на МФ.
Икономистът изтъкна, че е впечатляващо, над 3 млрд. лева са внесени в бюджета. Според него обаче това изобщо не е достатъчно, за да оправдае приходната част, заложена в Държавния бюджет. Кръстев смята, че се очертава дългосрочен разговор за повишаване на данъчната тежест върху бизнеса и върху физическите лица, за да се запълнят дупките в бюджета. По думите му не трябва да се върви към промяна в данъчната система.
Банките в България, заради липса на капиталов пазар, са единственият източник на финансиране - както за домакинствата, така и за бизнеса, посочи той. Кръстев заяви, че когато ги обложим повече, ще изземем ликвидност от тях, която е възможно финансиране за бизнеса и за домакинствата. Икономистът поясни, че банките са търговски дружества и те няма да претърпят загуба.
Тази тежест ще бъде пренесена през услугите върху нас. Ако вземем пари от един печеливш сектор, в случая са банките, това отново ще се прехвърли върху гражданите, на които трябва да се помага чрез вземането на този допълнителен данък и чрез раздаването му през социални програми. Не е работещ модел това. Ще вземаме, ще вземаме и накрая пак ние ще плащаме обяда, каза още той.