Съвсем спокойно можем да си разрешим до 2% бюджетен дефицит. Това заяви социалистът и зам.-председател на Бюджетната комисия Петър Кънев относно Бюджет 2014, като го определи като различен от този на Дянков, но в същото време консервативен в основните си показатели.

Припомняме, вчера социалистите представиха в Народното събрание поредна порция бонуси. Тогава червеният депутат Георги Свиленски коментира, че докато народът ял постната пица на Симеон Дянков, в Министерството на финансите яли хубави пици.

Петър Кънев е доволен от първите реакции на бизнес, политици и хора извън парламента. В бюджетния дефицит ние сме на 1,8%, нещо, което е отстоявано от министъра на финансите Петър Чобанов и премиера Пламен Орешарски, заяви той пред БНТ.

1,8% ръст е реалистичен при ситуация, ако „няма сривове в европейските икономики" според него. Депутатът от Коалиция за България обясни, че Световната банка ни дава ръст от 1,4% - 1,6%, а други анализатори - 1,5% - 1,7%.
„За да посочат такива данни, това е прогнозируемо преди 2-3 месеца. Доста е турбулентна икономическата среда и никой не може с точност да каже. При управлението на ГЕРБ планирахме 2, стана 0,6", поясни той.

„Всеки един бюджет е оптимистичен от страна на вносителите и не най-доброто решение от страна на опозицията", посочи още Кънев. По неговите думи бюджетът не е мързелив и дава сериозна финансова стабилност.

Резерви в него естествено има, призна зам.-председателят на Комисията по бюджет и финанси. „Ако цитираме класика Дянков, пицата вече не е толкова постна, има повече мазнинки и месца", обясни той и допълни, че в приходната част има едно сериозно увеличение.

Помолен да коментира проблема с пенсиите, Петър Кънев посочи, че той не е проблем на БСП. Това е въпрос на оцеляване на 2 млн.души и не можеш за 4 години да замразиш пенсиите в България", коментира той.

Запитан откъде ще дойдат приходите, народният представител отговори, че е оптимист, защото доста неща са направени в този парламент през последните 2 месеца за облекчаване на българския бизнес и икономическия растеж. Той припомни и че някои от предложенията са получили подкрепа и от ГЕРБ, за което им благодари.

Като нов елемент в този бюджета той определи новия начин на финансиране на инвестициите, т.нар. Национален инвестиционен план, проект-програма „Икономически растеж и региони".
„Досега капиталовите разходи бяха в министерствата и всичко се решава на място. Сега решихме да въведем, както е в ЕС, програмно бюджетиране. Имаш проект - кандидатстваш", обясни той.

„Богатите и тези, които искат да вървят напред, работят с чужди пари, а не със свои", заключи депутатът.