Някои инвеститори са по-известни от други. Често в основата на това стои факта, че те са регистрирали сериозна доходност за един продължителен период от време, при това на значителен по обем капитал. Сега ще представим някои от най-печелившите сделки в историята, всички от които са дело на влизащите в категорията "велики инвеститори".
Тествай инвеститорските си умения, без риск и с безплатна демо сметка от Admiral Markets.
Залогът на Джон Поулсън за срив на ипотечните облигации
Джон Поулсън става известен с това, че правилно прогнозира ипотечната криза в САЩ и се облагодетелства сериозно от нея. Или по-скоро, хеджфондът, за който е работил. Само през 2007 година Поулсън реализира за фонда си печалба в размер на над 15 милиарда долара. Благодарение на усилията на мениджъра, фондът му става третия най-голям в света.
Дейвид Тепър и залогът му за възстановяване на финансовия сектор след кризата от 2008-ма година
Дейвид Тепър може и да не е толкова известен, колкото Уорън Бъфет, но определено е един от най-влиятелните съвременни финансисти.
През 2009-та година, след финансовата криза, когато всички са смятали, че сме на ръба на финансов колапс, Тепър прави голям залог на няколко големи банкови имена като - Citigroup и Bank of America. Те са били тогава в много тежко състояние. До края на годината възстановяването в акциите на двете банки носи на Тепър и фонда му 7 милиарда долара, четири от които влизат директно в джоба му. И докато този залог изглежда разумен и логичен към днешна дата, тогава е имало сериозни опасения сред инвеститорите, че двете банки могат да бъдат национализирани.
Джеси Ливърмор и неговата прогноза за срива на пазарите през 1929-та година
Джеси Ливърмор е легендарен спекулант от началото на 20-ти век. Той е известен с това, че правилно е прогнозирал кризите както през 1907, така и през 1929-та година. Последната е била най-голямата криза на щатските пазари в историята.
От прогнозирането на кризата през 1907 година Ливърмор е реализирал печалба в размер на 3 милиона долара, равнозначни на 70 милиона долара към днешна дата. От кризата през 1929-та година спекулантът си е докарал печалба от 100 милиона долара, еквивалентни на 1.2 милиарда долара днешни пари.
Подобри инвеститорските си умения и се превърни "От Аматьор в Трейдър" с обучителните материали на Admiral Markets.
Джон Темпълтън и залогът му на Япония
Сър Джон Темпълтън е роден през 1912-та година. Той се приема като пионер за индустрията на взаимните фондове и също е легендарен инвеститор.
През 60-те години на миналия век, когато Япония влиза в ерата, наречена по-късно "японското чудо", продължила три десетилетия, Темпълтън е един от първите чуждестранни инвеститори. В един момент той инвестира повече от 60% от активите си в японски акции.
Запиши се за безплатен уебинар и научи всичко за "Японските свещи" от бащата на индикатора - Стив Нисън. Побързайте, местата са ограничени!
Преди успешния си залог в Япония, Темпълтън, също така правилно е прогнозирал икономическото въздействие на Втората световна война.
През 1939-та година инвеститорът влага във всяка от 104-те търгувани щатски компании и учетворява портфейла си само за четири години.
Джордж Сорос и залогът му за един милиард долара
Джордж Сорос е още известен в инвестиционните среди като човека, който победи Английската централна банка.
Сорос постави хеджфонд индустрията на преден план през 1992 година, след като "фалира" Английската централна банка. Скъсявайки британската валута с позиция от 10 милиарда паунда и принуждавайки на практика страната да напусне валутния стандарт ERM, Сорос си изкарва сумата от 1 милиард долара.
Това е била немислима сума за времето си.
Трябва да се има предвид, че първоначалната идея да се скъсява паунда е била на партньора на Сорос - в лицето на Стенли Дръкънмилър. Заслугата на Сорос е била по-скоро да се съгласи с тази позиция и да вземе решение за откриване на голяма позиция.
Пол Тудор Джоунс за това, че е прогнозирал "черния понеделник"
Пол Тудор Джоунс правилно е предвидил и се е облагодетелствал от "черния понеделник" през 1987 година. Денят с най-голям процентен спад за щатските индекси.
Джоунс е утроил инвестицията си, реализирайки печалба от 100 милиона долара, след като индексът на сините чипове Dow губи 22% от стойността си.
Джоунс не е бил единственият прогнозирал потенциалната поява на подобно събитие. И други анализатори са съветвали клиентите си да заемат къси позиции или да продават настоящите си такива. Той обаче заслужава място в тази класация, защото е бил човекът, който в най-голяма степен се е облагодетелствал от подобно трудно за прогнозиране събитие.
Ако си готов да търгуваш на световните финансови пазари, можеш да направиш това с реална сметка за търговия от Admiral Markets.
* Admiral Markets UK е водещ Forex брокер, предлагащ търговия с форекс и ДЗР върху акции, индекси, благородни метали и енергийни източници. От основаването си през 2001 г. Admiral Markets Group непрекъснато се разширява и днес предлага услугите си в света чрез своите регулирани търговски дружества, като по този начин се превръща в наистина глобална организация. Admiral Markets UK Ltd и по този начин клонът и в България е оторизиран и регулиран във Великобритания чрез Комисията за финансов надзор (FCA), като по този начин е под законодателството на Обединеното кралство и на Европейския съюз, включително MiFID (Директивата за инструментите на финансовите пазари).
Мнението, изразено в този материал не представлява препоръки или съвет за покупка или продажба на валутни двойки на форекс пазара. Изразените прогнози покриват очакванията на автора на материала и могат да не се сбъднат.
Предупреждение за риск: Търговията с валути или договори за разлика с маржин носи висока степен на риск и може да не е подходяща за всички инвеститори. Има вероятност да изгубите всички инвестирани средства. Следователно не трябва да инвестирате или да рискувате повече, отколкото сте склонни да загубите. Трябва да се уверите, че разбирате риска при търговията преди да използвате услугите на Admiral Markets UK Ltd. Регистрационният номер на Admiral Markets в FCA на Великобритания: FRN 59545