Очаква се до края на годината да можем да избираме как да инвестираме парите си за пенсии чрез мултифондовете.
"Законодателството за мултифондовете е прието. Както е предвидено в закона, трябва да влязат в сила промените от 1 юли. В момента се подготвя целият пакет от наредби. Има промени в стари наредби, има и чисто нови", заяви председателят на Комисията за финансов в надзор Васил Големански за БНР.
"В резултат на сигнали, жалби и т.н., които пристигнаха към нас, както и по посока на националния омбудсман стартирахме проверка в застрахователните дружества по повод завишените цени за "Гражданска отговорност". Срокът им беше до вчера вечерта да подадат тези данни. Тепърва започваме да ги анализираме. Малко по-късно ще мога да дам по-подробни детайли. Ако има спекула и т.н., ще бъдат санкционирани, както по нашия закон - Кодекса на застраховане, така и по отношение на Закона за въвеждане на Еврото в България, където имаме по-големи глоби", коментира той.
По негови думи "ДаллБогг" е конкретен административен казус, по който КФН се въздържа от коментар, тъй като има отворено административно производство.
Около 60 дружества са потвърдили, че имат намерение да подадат заявка за лиценз за търговия с криптоактиви, като 30-40 са подали заявки.
"В това отношение сме изключително прецизни. Отделяме специално внимание, защото е от най-големите ни предизвикателства и също така - голяма отговорност, защото тези дружества могат да работят, на база на технологията си, много лесно, много бързо извън страната в рамките на ЕС. Ние сме изключително прецизни, за да можем да лицензираме най-добрите дружества и гарантираме, че те са изрядни", изтъкна Големански.
Той даде и съвет на потребителите. "Ако човек е готов да рискува повече, може да спечели повече, но ако не е готов да пое приеме рисковете, трябва да бъде консервативен при инвестициите си, да е много внимателен. Когато някой му предлага, например, много голяма доходност в кратък срок и с минимален риск, просто двете неща взаимно се изключват и човек трябва да е наясно, че потенциално зад такава оферта може би се крие измама. Наистина във финансите е много ясна зависимостта между размера на риска, който човек може да поеме, и доходността", отбеляза Големански.
USD
CHF
GBP