Финансова инжекция от над 1 млрд. лв. за малките и средни предприятия предстои през следващите няколко месеца до средата на годината. Средствата са по 7 различни процедури от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и двете европрограми към МИР. Това заяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев пред БНР. Информация за изказването му беше разпространена от подопечното му министерство.
По думите на Пулев най-очакваната мярка по Плана по линия на ръководеното от него министерство е процедурата за ВЕИ и батерии за локално съхранение на енергия, която е с бюджет от 200 млн. лв. "Имаме огромен интерес от страна на бизнеса към нея. С мярката ще помогнем на малкия и средния бизнес да произвеждат енергия за собствени нужни, не се предвижда енергията да се препродава. Общественото обсъждане на процедурата приключи с 120 въпроса, които ще бъдат отразени", уточни той. Пулев каза още, че срокът за кандидатстване ще бъде удължен от два на три месеца.
"В момента тече процес на договаряне с одобрените 953 фирми по първата процедура от ПВУ - "Технологична модернизация". Още през март ще започват първите авансови плащания и средствата ще тръгнат към малките и средни предприятия, които са отговорили на критериите", посочи също Александър Пулев.
"Планът за възстановяване и устойчивост е отворен и работи. Много е важно това послание да стигне до хората, до малките и средни предприятия. С екипа обиколихме всяка област в държавата. Тези средства са за компаниите във Видин, Велико Търново, Пазарджик, във всяка област. Не са за една клика от обичайно заподозрени", коментира той.
Пулев отбеляза, че с мобилните приемни в цялата страна е стигнала информацията за възможностите за кандидатстване на малкия и среден бизнес. "Активирахме всяка област и имаме одобрени проекти от цяла България. Планът за възстановяване е много важен инструмент за подкрепа на бизнеса, но не е единствен. Получихме одобрение на 10 от 10 европрограми за 20 млрд. по структурните фондове", заяви той. При встъпването на служебния кабинет в длъжност заварили 0 одобрени европрограми за 0 лв., подчерта Александър Пулев.
Той отбеляза, че по линия на Министерството на иновациите и растежа са одобрени в Брюксел 2 програми - "Програма за конкурентоспособност и иновациите в предприятията" (ПКИП) с бюджет 3 млрд. лв. и Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" (ПНИИДИТ) с бюджет 2 млрд. лв. "ПНИИДИТ е интересна, важна и иновативна програма, която слага акцент на връзката между изследователски центрове, университети и бизнеса", обясни Пулев.
Той каза още, че България вече има стартъп-виза и ще може да се привличат инвеститори извън ЕС да развиват високи технологии в България, след 5 години неуспешни опити по въпроса на 4 правителства.
насо
на 23.01.2023 в 20:59:32 #2Става въпрос за производство и съхранение. Ако всички закупят и инсталират веи първо елсистемата няма да издържи на натоварването при свръхпроизводство, второ цената на например слънчевите панели ще хвръкне нагоре и трето при производсво цената ще пада , а при употреба ще скача много
no-noi
на 23.01.2023 в 01:19:56 #1Пак половинчати мерки без прости правила с бирокрация и пак с огромна идея за облагодетелстване на наши фирми и наши хора, само думата за собствени нужди захвърля на вятъра повечето произведена енергия оскъпява безмислено и свяля всякаква ефективност и екологичност