Дали очакваме промяна, какви са макроикономическите измерения на Бюджет 2013 и дали той ще бъде положителен. Това обсъдиха в сутрешния блок на БНТ Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии и Гарабед Минасян от Института за икономически изследвания към БАН.
Във връзка с публикувания в сряда в сайта на Министерството на финансите, близо 250 страници, проектобюджет за 2013 година, сега възниква въпросът дали ще има някаква промяна в икономически аспект след прилагането му или не.
„Откъде ще дойдат тези пари за увеличение на бюджета", попита Гарабед Минасян, определяйки от икономическа гледна точка темповете на растеж на БВП като „мижави".
Минасян е категоричен, че бюджетът е един много сериозен инструмент на правителството, а също определящ инструмент за развитие на икономиката. „Аз не съм в състояние да кажа с една дума всичко", призна той.
В контрааргумент на неговото изказване, Ганев имаше готов отговор с това кой ще плати за Бюджет 2013: „Данъкоплатецът. Една част от неданъчни приходи и още една част от така наречените помощи, където спадат и парите от Европа. Но основно от облагането на хората". Въпреки това той сподели мнението на Гарабед Минасян.
„Колко години обсъждаме бюджета", възмутен бе Георги Ганев и допълни: „Това е един скучен бюджет". По думите му обаче това не е никак лоша оценка при все, че не живеем с толкова интересни неща.
„Той е вече заченат, но е нероден Петко", коментира бюджета Ганев, като припомни, че той трябва да мине и през Министерски съвет, както е възможно и да претърпи промени: „Не ги очаквам, но и миналата година не се очакваше. Но, дай Боже, да не минава през драматични решения".
Въпреки всичко Ганев подчерта, че постоянно текат преговори около бюджета, но нещата са ясни и не се забелязват никакви сериозни напрягания. „Не виждам причини да се съмняваме във възможностите на Министерството на финансите", категоричен бе той.
„Някои неща ми бодат очите", коментира от своя страна Гарабед Минасян. „Към юли месец имаме приходи на помощи от порядъка на това, което сме имали за цялата минала година (4 млрд. лева, главно по европейските фондове и програми, б.р.). След като сега имаме 1 млрд. - 1 млрд. и 200 млн., как те ще станат 4 млрд., чуди се икономическият експерт.
„Тези пари няма да дойдат", изсмя се отсреща Георги Ганев.
Ние сме на долния край на събираемостта в ЕС, обобщи Минасян, като подчерта, че за миналата година тя е била 33% (спрямо БВП, б.р.), а за тази година се очакват 36%. Как ще станат толкова, коментира експертът, като данъчните проценти се съдържат на едно равнище. Важен инструмент в тази ситуация според него е начинът на облагане. „Тук трябва да споменем плоския данък, за който бях определен като малоумен", добави Минасян.
Въпреки несигурността в изказванията и прогнозите обаче Георги Ганев обърна внимание и на положителните страни на бюджета, като визира стабилната му рамка.
„Може би с изключение на осигуровките, той е прилично структуриран, убеден е стратегът. Той се определи като по-оптимистичен от Минасян по въпроса за приходната част, защото вносът, по думите му, е с много висок ръст, а Министерството на финансите обича вноса (поради увеличените постъпления от ДДС, б. р.). Ако големият внос продължи и догодина, министерството на финансите „ще си върже кесията", констатира Ганев.
На въпрос дали този прекомерен внос не е всъщност вреден, той отговори твърдо „Не!", като подкрепи становището си с примера за вноса на горива, които покачват увеличението на вътрешното търсене. Георги Ганев посочи като неоспорим факт това, че приходите от данъка на физически лица са може би най-стабилните приходи по време на тази криза.
На опцията за възникване на проблеми в бюджетната рамка, Гарабед Минасян подчерта, че по принцип такива могат да възникнат навсякъде, например, ако усвояемостта на европейски пари не е такава, каквато се очаква.
По думите му се предвижда инфлация от 2,1% за следващата година, а 7-годишната такава е 2,7%. Според икономиста всичко факти и аргументи сочат, че инфлацията ще дръпне напред, а това от своя страна ще иска инвестиране на всякакъв вид доходи.
Минасян увери, че има подобрение в събираемостта.
Георги Ганев не отхвърли възможността да има предизборен елемент в този бюджет: „Определено има. Напълно разбирам политиците". По думите му основното увеличение на разходи е разходи, които са директни.
Пенсиите са се увеличили много, както и заплатите в областта на сигурността, навсякъде другаде обаче увеличенията са много по-малки. Ганев е на мнение, че в образованието и здравеопазването има сериозно утежнение на парите, което всъщност са заплатите. „Мога да предложа по-добро макроикономическо решение, но виждам и политическата обстановка", обобщи той.
Запитан дали очаква прекрояване на бюджета, Гарабед Минасян заяви, че не вижда особено голямо такова. „Имаше такива промени, но те бяха повече под външен натиск", категоричен бе той.
В заключение Ганев коментира, че този бюджет е бил заченат в една обстановка, а роден в съвсем друга, затова не е изключено да се случи нещо в лоша насока, за да има различен развой на нещата.
трън 4o
на 07.10.2012 в 10:55:21 #24Е на наследството на правешкият селяндур толкова му взехме - 2-3 млд... ****************************************************************** Толкова зема дьржавата а това дето Разкоствачите вземаха под масата ??? Е то е така гепиш нещо дето не е твое намериш там наше момче и сделката готова - 10% за дьржавния чиновник и 80 процента за момчето и 10% официално за дьржвата... Как да не е капитализьм даже грандиозен е ............
На обикновен Бьлгарски се казва обир, измама и прочие. 
Julio
на 06.10.2012 в 10:41:50 #23Очевидно съм пропуснал да ти спомена че мен също ме "хранят" немци. Без да ми се налага да напускам България. И така вече 15-на години...
Айде сега пак си го мери... 
Julio
на 06.10.2012 в 01:05:35 #22Аз само ти обърнах доларите в евра, а на теб не ти понесе и сега ревеш! Разбрах те бе, кир селска... Обърна доларите в евра за да си избиеш комплекса за малоценност като почнеш да обясняваш колко си бил взимал. Ма нема да стане - ще требва да идеш и на "шринк" - терапията при мен не можеш да си платиш - малко са ти еврата...
А едно нещо тъпако, не струва толкова колкото е дадено за него а толкова колкото можеш да му вземеш. Е на наследството на правешкият селяндур толкова му взехме - 2-3 млд...
Може би ти се е щяло да е повече ама не е...
Барем да беше понаучил нещо за пазарните отношения като уж си на запад. Щото вече и това ме съмнява... 
benevolent
на 05.10.2012 в 22:29:30 #21като служител за малко в БНБ преди да направят кризата се убедих, че има контрол на съзнанието на много висши служители там с импланти свързани с нервната система, позволяващи контрол на съзнанието на безжична мрежа на някой от телекомите и има внимателно организирана мафия (въвлечена е и ЕК). подбират ходовете си много внимателно като, за да надуят кредитния бум писаха, че всичко е нормалн и благоприятно и публикуваха пейпър че ще се смоотне балона създаден от кредитната експанзия като, че ли никога не са чували за съдън стоп. После публикуваха пейпър, който казва че кредитите не са значима (или умишлено прпусната) променлива за размера на вноса. Причината да коментирам, е че има брутална наглост и корупция, като никой не иска да си признае (или обясни) и е вероятно кризата да се повтори или картелът на Банките регистрирани в Австрия (Уникредито, ДСК, Райфайзен) задържи лихвите високи за дълго време.
иванчо
на 05.10.2012 в 17:25:18 #20За 3-4 месеца до изборите ще има. След това да му мислят другите.
Julio
на 05.10.2012 в 16:40:58 #19М/у другото имало е и времена в които немеца също е взимал по 5-7 долара заплата. Към края на ВСВ доходите там са били толкоз. И гледай без комунизъм до къде стигнаха - таквизи овчари като теб да се фалят с некви евра. И обратното тук 45 години комунизъм докараха нещата до там да сме на нивото на немците след разгорма ВСВ...
Ела пак и кажи че правекото наследство е струвало милиарди... 
Julio
на 05.10.2012 в 16:37:14 #18Ами ти си нагледно доказателство за това как може - с такъв мат'риал, толкова!!! А ти какво се явяваш а? Може би немец се бараш вече с тез евра...

трън 4o
на 05.10.2012 в 16:31:48 #17„Откъде ще дойдат тези пари за увеличение на бюджета" ************************************************** Ами ще излезете извьн границите които са наложени на дьржавата (мисленето)... Като няма инвеститор дьржавата ще изиграе тая роля, когато предприятието е стабилно и печели ще му пуснат акциите на борсата... Така и вьлка сит (частния сектор и евреите) и агнето цело (народа който страда от недостиг от работа - не всека е проститутка и не всеки може да е келнер) ...
Е не е толкова трудно но се иска здрав задник да се опьнеш... 
illuminat
на 05.10.2012 в 15:39:02 #16Vankata_820 | 05.10.2012 12:39 До lluminat: Точен период няма да подам, но такава беше ситуацията с доларите, Аз бях от новите пионери, имаше и стари тогава, върнах се в БГ, направих всичко по силите си да успея в БГ, като не спирах да мисля, въпреки недвижимостите си и успехите как да се махна и да замина за Европата, още тогава исках да се установя в Европа и вярвах, че там м _______________________________ Добре е че си се махнал ако ще да миеш чиний ....в БГ не си заслужава да се седи освен и само заради едно ...Много са ни хубави жените и много са дашни което е по - важното ахахах
Chaox
на 05.10.2012 в 14:55:49 #15разберете и вие как да правите пари отвкъщи,сайтът който изцяло ще промени живота ви- whitelotus.webnode.com
Julio
на 05.10.2012 в 14:50:34 #14ванка, овчарче, не съм виновен че това което ти браниш в крайно сметка получи оценка от 5-7 долара месечен доход за населението. Факт.И да си съдереш гъза това е положението...
Пък и на таквиз като теб дето обичат да си навират смешният доход с повод и без повод най-добре разбират от таквиз сравнения. Виж как клъвна веднага и дремеш тук вече час да си показваш еврата.
Все пак остана неизяснен въпроса който малката ти празна главичка не можа да проумее. Как според теб е възможно икономика която уж е струвала "милиарди" да докара служителите си до доходи от 5-7 долара? Нещо не се врзъва - ако изобщо имаш дори кръчмарска икономическа грамотност? 
Julio
на 05.10.2012 в 14:26:45 #13А и и имаш още една груба грешка. Аз не заплювам емигрантите - аз заплювам теб (друг е въпроса че незнайно защо си въобразяваш че можеш да минеш за некъв събирателен образ). Това е съвсем разлино...
Julio
на 05.10.2012 в 14:24:57 #12ванка, ми не позна. Не работя на държавна работа, никога не съм работил на държавна работа, не работя и пряко с държавата...
И причината да остана е много простичка. Обичам улицата и махалата в която съм роден и израстнал. Само там се чувствам у дома си. Но това не означава че възнамерявам да въпитавам детето си в този дух. Виж обаче - смятам да го науча и него да брани политическите си ( а и всекви други) възгледи не с довода колко евра има в джоба си. Това го оставям като патент за теб и селските ти брадчеди... 
Julio
на 05.10.2012 в 13:53:16 #11ванка, не оцели човека, селски. Професионално (за добро или лошо) се сблъсквам относително често с такива клетници като теб. В момента в който за да подкрепиш доводите си за квото и да било, ми вадиш некви келяви евра съм те "прочел" от горе до долу ще за паляк клисав си. Все едно - важното е че и такива като теб си бият камшика (освен нормалните) - все пак има некъв паритет - колкото читави бегат - толкова и дребни еснафчета си сбирате багажа...
Julio
на 05.10.2012 в 13:33:33 #10ванка, "повервах" че си градско момче. Факта че ми размахваш еврата си, мноо ми помогна в тоя аспект...
Па и не се научихте как да симулирате даже. А тук в нета е лесно. Диалекта не личи чак толкова... 
illuminat
на 05.10.2012 в 13:32:10 #9Vankata_820 | 05.10.2012 12:24 )_________________________ Гелдай сега аз съм в САЩ от повече от 10г. Ама ти ми говориш за време долар лев 1 към 3? значи по време на соца ?? Тогава Заплатите в САЩ са били много мноого по ниски нещо не те разбирам ,а и на бригада тогава нямаше такива неща. А иначе споко аз знам как се работи тука ;) Е вече не бачкам на по 2 места но съм работил по 70часа на седмица само обаче издържах 3 месеца . САЩ ако не вниамваш може да се превърне за всеки просто мяасто в което да бачкаш докато не пукнеш , не непаразно аз му казвам най-големият трудов лагер в света.
Julio
на 05.10.2012 в 13:20:41 #8ванка, у селото от което си изпълзял хвалбата с шесте хиляди евра мое да е много вървежна ама аз съм градско човече... Пари, коли, апартаменти - тея неща са ми под достойнството да ги обсъждам с форумни цървули като теб...
Виж обаче ако некое герберстко селянче са джойне към спора може и да се попъчите един на друг кой къв го вади. Нали и те са били гладни като тебе цел живот - видели са се в некой лев и сега ни го навирате все едно съм некой дружбенски тиров шофьор та да ахнем от "възможностите" ти... 
illuminat
на 05.10.2012 в 13:16:47 #7Vankata_820 | 05.10.2012 12:13 ____________________________ Подозирам бил си на бригада в САЩ я кажи какво работи за 2400$ на месец пък и чисти при това ?и в кой Щат?
Julio
на 05.10.2012 в 13:03:30 #6ванка, не моем да разберем кво се оплакваш... Със сигурност можеш да си намериш работа за 5-7 долара заплата в момента. От тая гледна точка приватизацията нищо не е променила...
illuminat
на 05.10.2012 в 13:00:37 #5АМи ще се вземе заемче как иначе ...Нали в това е смисъла на монетаризма да взимат страните заеми за да може да да ги поробват все повече и повече .