Японската агенция за кредитен рейтинг JCR потвърди кредитния рейтинг на България за дългосрочен дълг в чужда валута BBB и BBB+ за дългосрочен дълг в местна валута.
Това съобщиха от Министерство на финансите. Перспективата на рейтинга остава отрицателна.
Рейтингът се основава на стабилната фискална структура на България, подкрепена от продължаващ фискален излишък и значително намаляване на държавния дълг.
Фактор е и поддържане стабилността на паричния съвет чрез сътрудничество между правителството и БНБ и разширяващия се производствен капацитет на страната в резултат от стабилни инвестиции от масивен приток на преки чуждестранни инвестиции и субсидии от ЕС, се посочва в съобщението.
Рейтингът остава ограничен от големия дефицит по текущата сметка на страната, въпреки бързото му подобрение през последните месеци, значителен по размер външен дълг на частния сектор и факта, че индустриалната трансформация на страната е все още в първичен етап, отчита анализа.
Перспективата на рейтинга остава отрицателна, тъй като външното финансиране на значителните задължения на частния сектор в страната остава уязвимо в условията на текущата глобална икономическа и финансова криза, смятат от JCR.
Българският финансов пазар остава стабилен поради редица мерки на БНБ като намаляване на изискванията за минимални резерви и гарантиране на банковите депозити, както и отслабването на кризата, отчита JCR.
Въпреки това външното финансиране на значителния външен дълг на страната в частния сектор е все още уязвимо. Външният дълг натрупан в процеса на бързия икономически растеж на страната след 2004 г. е нараснал на 108 процента от БВП в края на 2008 г. от 64 процента в края на 2004 г.
JCR определя фискалната позиция на България като достатъчно стабилна, за да посрещне по-лош фискален баланс и непредвидени обстоятелства. Това се дължи на строгата фискална политика от 2004 г. насам, в резултат на която в пет последователни години фискалният баланс е на излишък.
Консолидираният държавен дълг е намален до 14% от БВП в края на 2008 г. от 37.9 процента през 2004 г.
Рейтинговата агенция прогнозира влошаване на фискалния баланс през 2009 и 2010 г. основно поради намаляването на приходите в резултат от силното свиване на икономиката.
Въпреки това, с фискален резерв в размер на повече от 12 % от БВП в края на май 2009 г., правителството има достатъчен капацитет да посрещне непредвидени обстоятелства в това число системни рискове, се посочва в анализа.
Финансовата система на страната е стабилна благодарение на строгия надзор, упражняван досега от БНБ, като стрес тестът й показва, че има достатъчно капитализация, за да поеме всяко влошаване на качеството на активите, които държат банките, смятат от JCR.
Агенцията предвижда, че икономиката вероятно ще се свие с повече от 5 % през 2009 г. при продължаващо ограничение на банковото кредитиране за частния сектор и рецесията в основни търговски партньори от Европа.
Uau
на 28.07.2009 в 06:32:14 #5Podroben
на 27.07.2009 в 09:36:31 #4ман оф сенс, Ти чувап ли се какви ги говориш? БГ ако имаше 12 милиарда БНП весеки щеше да скочи да инвестира тук. Прав си за това, че чуждите банки са тук за да ни точат, но спомни си нашите банки какво правеха
Честни казано, предпочитам западните - по-ниски кредити, по-човешко отношение, и повече пари като заеми. Ако не ти е добър бизнес плана, НЕ вземай пари назаем.
Не сме имали държавници след Александър Стамболийски и Стефан Станмболов. Всички останли са били малко или много в ущърб на страната. По принцип патриотите са малко, но за това можем да сме си винвни само ние. Хората са разочаровани. Не очаквай хубави неща.
a man of sense
на 26.07.2009 в 10:46:18 #3Форумите са пълни с хора, които са икономически неграмотни, или са хоноровани от задгранични специални служби да внасят бъркотия в мозъците на хората със своето натрапчиво присъствие, пишейки всичко най-мрачно и кално за България, икономиката и и хората и! По прозорливите и икономически светнати хора, забеляават, че на България и е спрян достъпа за нормално кредитиране от Западните търговски банки, много отдавна! Защо е така? Н Няма смел журналист, камо ли медия да ни каже. Това положение се въведе след прочутата Малтийска среща, когато СССР начело с Горби, а след това Русия се отказа да ни дъндурка финансово, а на Запада му трябвахме, колкото да настани НАТО и САЩ у нас и не желае да има никакви други финансови зангажименти към нас, а на всичко отгоре се правят на слепи и глухи как техни фирми и банки да ни източват ресурсите, като за световно! Вече 20 години на България няма банка която да дава на българска държавна или частна фирма, кредит за развитие и дори за подържане на промишлени и стопански дейности! За това българските активи и ценни отрасли се изкупиха на безценица, от информирани западни инвеститори! Сега натиска ще продължи, докато ни изкупят останалите силни активи в енергетиката и оставаме държава без активи. Напълно глобализирана(т.е. колонизирана, но не от един колонизатор, а от цяла глутница)! Едва ли ще има добър живот за повечето от българите в България (тези, които не могат да са работодатели). Все пак в една икономика има и наемен труд и социално слаби, зависещи заплати от бюджета, пенсионери, болни, учители и т.н. Всички тези категории хора у нас са обречени на страхортна мизерия, не от друго, а от отношението на ЕС и САЩ с финансовите им оръжия, които използват срешу нас, а ние сее правим, че не усещаме финансова смърт на дъравата, а от там и на народа ни! Имали сме лошо валутно салдо! Как да няма! Ежечасно, чуждите търговки банки(а у нас други няма) източват финансовите ни ресурси с лихви по кредити, които ни дават и са с 3 пъти най-малко по-високи от там от където са дошли, както и безбожните печалби на западните работодатели и търговци у нас(който са преобладаващите), които също душмански ни източват! Това са минимум, 12 милиарда евро годишно, а може и да са много повече, безсрамно източване на ресурса ни, за сметка на нашето валутно салдо! И това служи за основание на същите наглеци да ни държат на дъното, за лошо валутно салдо! Няма кой да гъкне! Защото на депутати и и др. важни особи някои им пъхат големи комати в устата и докато ги изгълтат, мандата им свършва и след тях докарват други гладни, за колониална администрация! А, Вие форумци им се радвайте! Приветствайте!
emilioner
на 24.07.2009 в 14:54:10 #2индустриалната трансформация на страната е все още в първичен етап е това е най лошото тя от този етап не е мърдала поне 20 години а се очаква поне още толкова да си остане така.
SSL
на 24.07.2009 в 14:52:20 #1Нещо са се объркали япончетата - Бърз икономически растеж НЯМА и заради това той не може да бъде причина за удвоения външен дълг за последните 4 години. При тия измами и кражби ми е чудно, как определят фиксалната позиция на България като "достатъчно стабилна"? Въобще целия анализ ми се струва дори положителен от гледна точка на действителността в България.