България трябва да продължи да се бори за приемането на еврото от 1 януари 2024 г., а не да се откаже на финалната права. За това настоя служебният вицепремиер по еврофондовете Атанас Пеканов от трибуната на 48-ото Народно събрание.
По думите му членството в Еврозоната трябва да остане стратегическа цел, а ползите от това ще са перманентни и значителни - повишено доверие в страната на чуждестранни инвеститорите, повишен банков надзор, стимулиране на туризма и експертните сектори, повишаване на кредитния сектор и намаляване на лихвите
Отказването от тази цел - Eврозоната, ще доведе до повишаване на лихвените проценти и повече държавни разходи. Влизането в Еврозоната ще е важен фактор за доверието в държавата, посочи Пеканов.
"В момента сме на финалната права за влизането в този толкова важен за нас съюз", категоричен бе той. Приемането ни в клуба на богатите няма да увреди доходите на трудещите се, увери Пеканов и добави, че България е подготвена и изпълнява критериите за постигането на целта.
Европейските ни партньори ни питат защо не искаме да влезем в Еврозоната, посочи Пеканов, който се надява проевропейското мнозинство в парламента да вземе правилното решение по темата.
Атанас Пеканов заяви, че влизането в Еврозоната незабавно ще се отрази и на чуждестранните инвестиции. За него обаче е странно как една патриотична партия ("Възраждане", бел.ред.), иска да плащаме повече лихви, вместо по-малко.
Той е на мнение, че хората осъзнават, че в 21 век трябва да бъдем представени във всички европейски проекти. Еврозоната не е перфектна и не е завършен паричен съюз, но в последните 10 години толкова много решения, които били взети, я направили по-силен съюз и валута. Участието на България в Еврозоната ще ни направи по-добре представителни, каза още служебният вицепремиер.
Пеканов е убеден, че Народното събрание ще вземе правилното решение, няма да дадем назад, а ще продължим напред, което ще направи по-силна България в бъдещето.
ce
на 27.10.2022 в 18:21:31 #1вместо да дрънка трябва да организира една кампания където ясно и детайлно се описват всички ползи и се покажат и потенциалните проблеми (а не да се замаскират) за да може хората наистина да разберат защо такива повърхностни изказвания не помагат :-(