Предвижданите законодателни промени не определят лихвените проценти, те се определят от пазара. Това заяви в сутрешния блок на бТВ бившият вицепремиер в правителството на Жан Виденов и народен представител от БСП Румен Гечев в отговор на въпроса ще поевтинее ли кредитът в България.
Правителството се стреми към две неща - по-пазарна лихва и банкова система, максимално близка до банковата система в другите европейски страни.
Запитан какво се планира за ипотечния кредит, ако се намери по-добро финансиране от по-добра банка впоследствие, след като кредитът вече е бил изтеглен, Гечев поясни, че това може да стане, само ако има предсрочно изплащане на този потребителски кредит.
Ипотечните кредити имаха особен статут и да включим ипотечния кредит в него, в този случай, ако го изплащате предсрочно, няма да ползвате такса", обясни той. Ако обаче се ползва заем от друга банка, от БСП предлагат такава допълнителна такса да има само за първите 12 вноски (първата главница, б.р.) и то в рамките на 1%.
Стана ясно от думите на социалиста, че банките очаквано са се противопоставили на това предложение, тъй като ще получават по-малко такса, но в крайна сметка са склонили. „Обективните аргументи са на наша страна", доволен е Гечев.
По неговите думи банковата конкуренция е в полза на самките банки.
Той бе помолен да коментира факта, че преди време заемите в чужбина са били по-евтини от тези в в България и много от хората у нас са прибягвали до помощ от чужда банка. „У нас лихвата е по-висока заради рисковата конкурентност", обясни той и допълни, че това е въпрос, който ще се реши не само със законодателни промени, а с икономически растеж.
Гечев обаче не поиска да се ангажира в цифри с колко може да поевтинее кредитът в България, като посочи, че на всякъде където се засилва пазарната конкуренция, цените вървят надолу.
Затова и той даде повече подробности около лихвата. Тя има два компонента, обясни Гечев - нещо като пазарен индекс, т.е. всяка банка определя какви величини да включи в кредита си и ако една банка има повече лоши кредити от друга банка, тя вдига лихвата. „Сега банката ще трябва да формира първия компонент и индексът ще бъде универсален", заяви той.
Вторият компонент, по неговите думи, ще е лихвата да бъде фиксирана. Така банките с по-добър мениджмънт ще могат да предлагат по-добре фиксирана лихва.
„Лихвите в Европа и САЩ с десетилетия вървяха надолу, ние сега искаме да вървят в посока на пазара, най-важното е че хората ще имат информация в интернет. Всеки да си види договора", допълни още Гечев.
балкандо
на 24.01.2014 в 21:13:14 #3Нема да се учудя, ако накарат и банките (като НАП) да прихващат от вноските първо главницата, после лихвите. Така що пари ще спестят на кредитополучателите
balkanski
на 24.01.2014 в 20:01:51 #2този олигофрен кога започна да разбира от банки.Той е силен само по съсипията им.Министър на Виденов-отврат.Това е новото лице на БСП.
boris
на 24.01.2014 в 11:29:39 #1Аз предлагам друго - който дава на заем пари срещу лихва - да се обгради с 50 души в кръг около него и всеки от тях да го замеря с камъни докато стане на пихтия. Както е било по стария закон.