По това време на годината - бюджетно време винаги финансовият министър е виновен за почти всичко в държавата. Аз съм свикнал с подобни искания.

Това каза в ефира на БНТ министърът на финансите Симеон Дянков във връзка с поисканата му вчера от съсловни и пациентски организации оставка.
Припомняме, вчера те отправиха апел към премиера Борисов Симеон Дянков да освободи държавата от присъствието си, защото вече е опасно, отчитайки катастрофалните проблеми в здравната система.

„Тези искания са дежурни през месец ноември - нито аз ги забелязвам, нито премиерът ги забелязва, те трябва да ги направят и аз ги разбирам, ако бях на тяхно място и аз същото щях да направя", коментира още финансист номер едно.

Лекарите и пациентите са недоволни, призна вицепремиерът и сподели, че той също е недоволен. По думите му обаче това се дължи не на липсата на пари, а на липсата на реформа в този сектор.
Ние сме дали 2, 765 млрд. лв. за здравеопазване. Близо 700 млн. повече на година това правителство дава за здравеопазване, това по данни на Сметната палата. Тези пари отиват в здравеопазването, доволен ли е някой - не, значи трябва реформа - тя не може да се направи от финансовото министерство. Тя трябва да дойде от самия сектор здравеопазване - от министерството, от здравната каса, от лекарския съюз, от пациентските организации, подчерта Дянков.
„Всички са недоволни, но и аз съм недоволен, за това, че толкова пари сме дали, а няма резултат", посочи финансовият министър.

„Нищо не сме преразпределяли от парите за здравеопазване и това няма как да стане", обясни още той и посочи, че парите от здравните вноски, които НЗОК не изразходи, отиват във фискалния фонд. „Те не могат да се преразпределят, това е незаконно", категоричен бе Дянков и допълни: „В здравеопазването организацията не е добра, просто наливаш, наливаш, наливаш, а качеството е същото".

Вицепремиерът се похвали също, че над 9 млрд. повече това правителство дава за пенсии, като пак данните са минали през Сметната палта. Със 147 % повече сме дали за пенсии от миналото правителството и то във време на криза, но трябват реформи в самите сектори, категоричен бе Симеон Дянков.

По повод обвинения от лидера на БСП Сергей Станишев, че половината пари от резерва ще бъдат изхарчени до края на годината, Дянков заяви: "Комунистите не могат да смятат, това са го показали и в парламента. Нашият фискален резерв е поне с 3 млрд. по-висок от този, който са ни оставили те".
Той показа данни от БНБ, според които фискалният резерв е 7, 171 млрд. лв. Разликата е около половин милиард лева, а не 5 както те твърдят, посочи Дянков. Той обясни още, че в момента ЕС ни дължи близо милиард лева и те ще ни ги върнат постепенно до края на годината.

Дянков отново потвърди, че до 5 години България ще достигне Гърция. „Не е шега, данните са такива", категоричен бе той и обясни, че през 2009 г. на 100 евро заплата, които са получавали гърците, ние сме получавали 41 евро по данни да Евростат, а 2012 г. ще бъдат по 61 евро.
„Според анализи на Евростат гръцката икономика продължава да спада със сериозни темпове. Гърция рязко пада, България сравнително расте. Само Полша е страна, на която икономическото положение е по-добро от българското, ние сме втори след Полша", подчерта финансист номер едно.

Ако сравним средната пенсия в Гърция и България, през 2009 г. тя е била 6 към 1, сега е 3 към 1. Те не са имали 60 години комунизъм и не са вървели назад, изтъкна Дянков и обясни, че преди да дойде комунизмът у нас ние средно сме били по-богати от Гърция. "През 44-та година България е по-богата от Гърция, 70-80-те години ние отиваме много назад", посочи вицепремиерът. По думите му обаче след няколко години нещата ще се обърнат и ние ще сме много по-напред.

Този четвъртък е втората бюджетна комисия, имаме 30 допълнителни предложения, две които и ние подкрепяме - за строеж на около 60 детски градини, както и за допълнителни 20 милиона за учителски заплати, обяви Дянков. Той посочи, че още 130 млн. лв. ще бъдат отпуснати за детски градини, като догодина в София ще бъдат построени 7 детски градини, във Варна и Пловдив - по две, в Бургас, Велико Търново, Стара Загора и Плевен - по една.

По повод обвиненията, че не се отчита, че зад тези счетоводни сметки стоят човешки съдби, Дянков заяви, че това обвинение няма как да не идва от "комунистите".
Човешките съдби се изчисляват със средствата, които са сега. Няма как да се говори, че не даваме пари за здраве, след като сме дали 2 800 млн. лв. повече, над 180 млн. лв. сме дали за култура - с 50% сме увеличили през 2012 г. парите за култура. Няма как тези хора да говорят има счетоводство", подчерта той и допълни: „Няма как да кажа „Дайте да дадем много пари, за да спечелим изборите". Те имат една идеология - „Дайте да дадем много пари, за да спечелим изборите". Ако бяха те България щеше да стане като Унгария, Румъния, щеше да бъде в колапс".

„Повечето българи едва ли смятат, че живеят по-добре, но данните са, че живеят по-добре", заяви Симеон Дянков и призна, че безработицата е може би най-големият проблем, с който трябва да се борим.