Ратифицирането на споразумение между бившето Министерство на икономиката и Световната банка за консултантски услуги се превърна в гореща тема в парламентарната комисия по бюджет и финанси.
Споразумението по същество представлява поръчка за консултантски услуги във връзка с новата оперативна програма „Иновации и предприемачество" на ЕК, която ще бъде от 2014 г. до 2020 г.
По време на обсъждането стана ясно, че когато е сключвано това споразумение в средата на 2012 г. не е било подложено още тогава на ратификация, въпреки че задължава финансово страната.
Според члена на комисията и депутат от БСП Румен Гечев задействането на това споразумение, без то да е ратифицирано от парламента представлява нарушение на конституцията и този, който е подписал това споразумение трябва да понесе своята отговорност.
Това според представителите на БСП в комисията са бившият премиер Бойко Борисов и икономически министър.
Според становището на зам. министъра на икономиката, ако държавата не одобри тази ратификация, то договорните отношение със Световната банка ще бъдат преустановени и страната ни няма да може да получи консултантските услуги, без които ще рискува да изгуби 1.4 млрд. евро европейски средства по ОП „Иновации и предприемачество" за новия програмен период.
В крайна сметка комисията реши да раздели на две гласуванията. Едното беше да се ратифицира споразумението със Световната банка, което беше прието.
Според другото решение се възлага проверка на Агенция „Държавна финансова инспекция" във връзка с действията на предишното правителство в лицето на премиера Бойко Борисов и икономическия министър Делян Добрев.
За последното решение "за" гласуваха и депутатите от ГЕРБ, като по този начин ще започне разследване срещу Борисов и Добрев.
USD
CHF
EUR
GBP
Anthony
на 11.10.2013 в 18:00:49 #3Еми Дяннков нали трябваше да снесе нещо на Световната банка затова че го направиха министър.....
bobbi_Mk
на 10.10.2013 в 21:54:11 #2Аз ратифицирам през 2024 година, зетя да купи на дъщеря ми кола за 40 000 евро. ......... Едва ли парламента през 2012 година има правото да ратифицира разходи на правителството през 2014... При положение че следват и избори... Мисля че Б Б правилно не е обвързал с "ратификация" (т.е. със задължения) новото правителство и парламент (За разлика от Костов, който на Мариците гарантира вземанията със НЕК... Ама Костов си го знаем...)
Минувач
на 10.10.2013 в 18:16:34 #1Дрън-дрън на кретените от Позитано. Ялови са от всякъде !