Още през 2022 г. стана ясно, че имаме проблем и излизаме от орбитата на следване на стабилна фискална политика. С времето това се разви. Това заяви пред БНР бившият служебен финансов министър Росица Велкова.

Тя отбеляза, че разходната част на Бюджет 2025 е 46% от БВП, което е твърде висок дял. По думите й натиск върху разходите има още от 2022 г., както в пенсионната система, така и в разходите за персонал. Според нея този натиск се дължи на решенията, взети от Народното събрание за увеличаването на заплатите в определени сфери. Велкова е на мнение, че инвестиционната програма, която беше приета с Бюджет 2024, не е обвързана с показателите на 3-годишната бюджетна прогноза.

Бившият финансов министър посочи, че трябва да се приоритизират разходите в Бюджет 2025 и чак тогава, ако дупката не може да бъде запълнена, да се мисли за промяна в данъчната система. Според нея няма нужда от промяна на данъчната система. По думите й е по-безболезнено някои разходи да бъдат спестени и отложени, отколкото да се увеличават данъците. Велкова е скептична, че страната ни ще получи всички средства по ПВУ.

По отношение на еврозоната тя заяви, че реалистичната дата за приемането на единната европейска валута е 1 януари 2026 г. Тя подчерта, че се очаква в най-скоро време страната ни да поиска извънреден конвергентен доклад. Велкова счита, че Народното събрание и Министерството на финансите няма да позволят приемането на бюджет с повече от 3% дефицит.

Депутатите се отказаха да гледат бюджет 2025

Депутатите се отказаха да гледат бюджет 2025

В дневния ред остана предложението на БСП за отпадането на 20% ДДС за хляб и ресторантьорството