Словения прие еврото, ставайки първата държава от бившия социалистически блок, страна-членка на Европейския съюз, която ще започне да използва европейската валута, предаде АФП.

Така Словения става 13 страна-членка на ЕС, която приема европейската валута.
Еврото е важно не само за нашата икономика. Ние се приближаваме до най-развитата част на ЕС и ще дадем увереност на гражданите, заяви словенският премиер Янез Янша.

"Зелена светлина" за присъединяването на Словения към еврозоната дадоха през юни лидерите от ЕС, а през юли и финансовите министри на блока.

Държава с два милиона жители, Словения вече е по-богата от Гърция и Португалия, като БВП на глава от населението възлиза на 81 процента от средния за ЕС. Страната има амбицията да се превърне в една от десетте най-проспериращи страни в ЕС.

От днес еврото ще замени словенския толар, който бе национално платежно средство едва 15 години. Словенските евромонети ще бъдат преобладаващо с пасторални мотиви.На монетата от 50 евроцента ще бъде изобразена планина, на 20 евроцента - кон, на 1 евроцент - чапла и на монетата от 5 евроцента - сеяч. Най-символична ще бъде монетата от 2 евро.

За тази монета ние избрахме фраза на словенския поет Франце Прешерн "Да живеят всички нации", която е послание за мир и символ за нас като малка страна, станала независима неотдавна и щастлива от присъединяването си към ЕС и еврозоната, каза словенският министър на финансите Андрей Баюк при представянето в Брюксел на бъдещите евромонети.

Словенците ще могат да използват толара и еврото паралелно до 15 януари, след което всички плащания ще трябва да бъдат извършвани в евро. Цените на стоките обаче ще трябва да бъдат указвани в толари и в евро шест месеца след въвеждането на единната европейска валута. До 1 март словенската централна банка ще обменя толари за евро без комисионна