Ракът на белия дроб е причина за смъртта на 1,4 милиона души в света всяка година. Това е 1/4 от всички смъртни случаи от злокачествени заболявания, според статистиката. В Европейския съюз ракът на белия дроб също е най-смъртоносният от всички видове рак и убива около 270 000 души годишно.
Това алармира Жасмина Коева-Балабанова, председател на Българския алианс за прецизирана и персонализирана медицина на конференция: "Ракът на белия дроб - ранна диагноза и доказателства за скрининг".
Коева посочи, че в България ракът на белия дроб е най-честото злокачествено заболяване при мъжете и петото по честота при жените. През 2016 г. със заболяването са диагностицирани над 4000 българи.
Тя сподели, че скрининговите изследвания помагат на лекарите да откриват и лекуват някои видове рак в ранен стадий. "Това е важно, защото ранното диагностициране на абнормалните тъкани прави лечението по-лесно", обясни Коева. Практиката показва, че ако симптомите на рака вече са се появили, то той може вече да е започнал да се разпространява сериозно и лечението в такива случаи е трудно.
"Европа търси подходящи модели за оценка на риска, определяне на пациентите за скрининг, както и какъв брой скринингови изследвания за една година са необходими", каза тя. Коева допълни, че в някои страни, като САЩ например, вече се прилагат добре насочени програми за срининг за рак на белия дроб.
Тя призова да се разработят Европейски препоръки за скрининг за рак на белия дроб и ЕС да сформира експертна група за тази цел. Основните послания в документа са насочени към:
ЕК, която да препоръча програми за скрининг за рак на белия дроб до 2019/2020 и да спомага за тяхното приложение;
Страните-членки да планират скрининг с нискодозова компютърна томография с дългосрочна цел - въвеждане на скрининг за рак на белия дроб в рамките на 18 месеца. От ЕК може да съдействат за координацията чрез експертната група.
На конференцията присъства и кметът на София Йорданка Фандъкова, която благодари, че се търси решение за такива тежки диагностики и заболявания на пациенте от България и света. "Провеждането на скринингови изследвания е изключително важно за ранната диагностика и успешното лечение за най-тежките болести", каза още тя.
Фандъкова посочи, че от тази година е включен и организиран скрининг на рака на простата. "Вече имаме около 20 000, които са минали през тези скринингови програми и ефектът и резултатът е наистина сериозен", категорично отговори тя.
Олег Петков, заместник-министър на Българското председателство на Съвета на ЕС коментира, че подобен вид събирания имат изключително голямо значение за подобряване здравето както на българските граждани, така и на тези на ЕС.
Денис Хорган, изпълнителен директор на Европейския алианс за персонализирана медицина (ЕАПМ) изрази съжаление, че за най-смъртоносния рак в Европа няма общоприети насоки за скрининг.
"ЕАПМ и Български алианс за прецизирана и персонализирана медицина (БАППМ) непрестанно призовават за конкретни действия на ниво ЕС и на ниво страни-членки и се надяваме да постигнем реален напредък с решенията от конференцията в София", каза още той.
Събитието се организира от Българския алианс за прецизирана и персонализирана медицина (БАППМ), в партньорство с Европейския алианс за персонализирана медицина.
Comon Sense
на 23.04.2018 в 14:30:18 #3Ранната диагностика е много важна за успешната борба с тези заболявания, но много по-важно е да се изгради култура в обществото за това какво причинява тези заболявания и как да живееме за да ги избегнем. Създаване на навици да се планинарства, да не се пуши, да изискваме от управляващите (като др. Фандъкова) да се осигури контрол, превенция, и дейности осигуряващи чист въздух в населените места и навсякъде в БГ. Ето затова трябва да се говори ежедневно и от медиитем и в семействата и в училище ...
filipchon
на 23.04.2018 в 12:43:01 #2Съвкупност от няколко неща. Цигари, много мръсния въздух. Застояването в градовете..
Octavius
на 23.04.2018 в 11:38:52 #1Е, кажете защо е толкова често срещан при нас, де... Няма нищо общо с тютюнопушенето, нека не се лъжем. Западна Европа си изнесе мръсните производства в България и съседните страни, и сега въздухът тук ни убива все по-сигурно...