Мръсният въздух е причина за 11 хил. смъртни случаи в България годишно, по данни на Световната здравна организация. Мръсният въздух, освен преките белодробни болести, влияе и върху редица други заболявания - диабет, исхемична болест на сърцето, инсулт и др.
По повод изминалия Международен ден на чистия въздух за синьо небе, Европейския ден без автомобили и предстоящия Ден на сърцето в БТА се проведе пресконференция под наслов "На въздух", на която бе представен и проектът "Пейка на здравето" - поредица от дискусии, които да са срещи между учители, родители, деца, специалисти, студенти, за да се повиши осведомеността на младите хора.
На дискусията бе обърнато внимание нуждата от осведоменост и значението на профилактиката.
На събитието присъстваха специалисти от различни области като кардиология, неврология, пневмология, алергология и педиатрия. Те заедно се обединиха около каузата, че е важно какво дишаме и че самите ние сме отговорни затова. Всеки един от тях поговори и акцентира затова как влияе мръсният въздух върху нашето тяло.
Д-р Тихомир Мустаков, алерголог от Българско дружество по алергология, посочи, че замърсяването на въздуха е свързано с повишаване на случаите на алергии при децата, особено в градски условия, където процентът на алергични реакции към полени е по-висок в сравнение със селските райони. Според него, информираността на обществото и политическата отговорност са ключови за справяне с този проблем.
Сърдечно-съдовите заболявания също са свързани със замърсения въздух. Доц. д-р Васил Трайков, председател на Дружеството на кардиолозите в България, постави акцент на необходимостта от повишаване на осведомеността относно рисковете. Планира се "седмица на сърцето" с цел информираност сред младежите. Той подчертава, че праховите частици не се филтрират от белите дробове и могат да навлязат в сърдечно-съдовата система, което от своя страна е причина за увеличаване на сърдечносъдовите заболявания.
Доц. др. Росен Калпачки от Българското дружество по инсулт, добави, че инсултът е водеща причина за смъртността в България, като 47% от случаите се дължат на глобални фактори, а 37% на мръсния въздух. Съществува реален проблем от увеличаване на тази статистика, ако не се вземат мерки за подобряване на качеството на въздуха.
Росина Тодорова, председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София" представи гражданската инициатива "Пейка за здраве", която цели да събере специалисти, за да поговорим за нещата, които се отразят на качеството на живот. Тя подчертава необходимостта от повече измервателни станции, за да се следи качеството на въздуха и да се повиши информираността на обществото.
Замърсяването на въздуха е доста голям проблем, който не трябва да пренебрегваме. Изискват се още усилия от страна на гражданите, медицинските специалисти и политиците за по добро качество на живот.