Хората, които са си поставили отдавна бустерна доза, не следва да чакат, а трябва да приложат и втория бустер, защото броят на новодиагностицираните започва да расте. Това съветва проф. д-р Георги Момеков, дфн, в интервю - част от кампанията "Плюс мен" на МЗ за популяризиране на ползите от ваксинацията срещу COVID-19.

В момента се намираме в "подножието" на поредната вълна, отлагането на ваксинацията няма да доведе до нищо добро. Всички научни данни показват, че поставянето на бустер намалява риска от хоспитализации и смърт, напомня фармакологът.

Съдейки по данните за повишаващото се разпространение на SARS-CoV-2 в другите европейски страни, не можем да се очаква тази поредна вълна да подмине България. 

Към момента в страната има около 30% ваксинирани граждани срещу COVID-19. "Въпреки че Омикрон протича по-леко в сравнение с Делта, не трябва да забравяме, че се касае за вирусно заболяване, при което рискът от хоспитализация и смърт е многократно по-висок от този при сезонния грип.

След като т.нар. приоритетни групи и особено възрастните хора над 65 г. пристъпват към имунизация с противогрипна ваксина, трябва да мислят по същия начин и за COVID-19", каза още проф. Момеков.

Втори бустер е препоръчителен и за хората, при които има по-голям риск от заразяване, например работещите в системата на здравеопазването и на образованието, както и за тези със съпътстващи заболявания.

942 са новите случаи на COVID-19

942 са новите случаи на COVID-19

Трима болни са починали, 1 242 ваксини са поставени

Председателят на Българското научно дружество по фармация беше категоричен, че в бъдеще ще разполагаме с адаптирана ваксина, но не е ясно точно кога и по тази причина хората, които попадат в рисковите групи, не трябва да отлагат своята ваксинация.

Той посочи, че според Американската агенция по храните и лекарствата на този етап поставянето на подсилваща доза с ваксините срещу COVID-19, с които разполагаме, създава адекватна защита срещу хоспитализация и смърт. По думите му в световен мащаб има над 12 милиарда поставени ваксини срещу COVID-19, което е достатъчно доказателство за безопасността им.

От Здравното министерство и Експертният съвет по надзор на имунопрофилактиката препоръчаха вече прилагането на втори бустер иРНК ваксина срещу COVID-19 при лица над 18 г.

Миналата седмица Министерството на здравеопазването обяви, че в България е засечен нов подвариант на Омикрон. Подвариантът ВА.5 на Омикрон е засечен в областите София-град и Кюстендил и отчетоха само в рамките на седмица увеличение на случаите с 50%.

От МЗ препоръчаха на гражданите да носят маски в закрити пространства, да спазват дистанция и да си мият често ръцете.