Ниска толерантност към хората с ХИВ/СПИН и слаба информираност за вируса отчита национално представително проучване, проведено през ноември 2024 г. сред пълнолетното население в България от изследователски център "Тренд" по поръчка на Сдружение "Здраве без граници", което управлява център за сексуално здраве CheckPoint в София.

Едва 3% от анкетираните биха сключили брак с ХИВ позитивен. Съществен фактор за мненията на българите в това отношение се оказва възрастта, като хотовност за такъв брак заявяват 19% от най-младите (18-29 години) и само 8% от хората над 60 години. 25% от българите са готови да поддържат приятелство с ХИВ позитивен, от мъжете - 28%, а от жените - 23%. От CheckPoint коментират, че българите все още изпитват трудности да приемат ХИВ позитивните в личния си живот и отчитат сериозни бариери в разбирането и приемането на живеещите с вируса, особено сред по-възрастните и по-малко образованите.

Снимка 693385

Източник: CheckPoint София

При професионалните отношения толерантността е малко по-висока, но все още остава слаба. 29% от анкетираните биха работили с ХИВ позитивен. Безработните демонстрират най-висока толерантност - 43% от тях нямат проблем с такова сътрудничество. 23% от хората са готови да спортуват с ХИВ позитивен. Най-положителна нагласа за приемане на живеещите с вируса проявяват жителите на областните градове - 28%, докато в селата процентът е значително по-нисък - 14%.

Снимка 693382

Източник: CheckPoint София

От CheckPoint отчитат също тревожно ниска информираност за ХИВ и начините за предпазване от инфектиране. Едва 18% от анкетираните знаят за лекарства, които могат да предотвратят инфекция при рисков сексуален контакт (т.нар. PrEP). Най-осведомени са жителите на областните градове (28%) и висшистите (26%). 21% от българите са информирани, че ХИВ позитивните могат да имат здрави деца, ако приемат терапия, а 17% са чували за случаи с излекувани от ХИВ.

Снимка 693381

Източник: CheckPoint София

Въпреки това 65% от анкетираните подкрепят безплатния достъп до лекарства за хора в риск от инфектиране с ХИВ (PrEP). 54% смятат, че знанията за ХИВ трябва да бъдат включени в учебните програми. Най-голяма е подкрепата от възрастовата група 18-29 години - 68%.

29% подкрепят правото на ХИВ позитивните да сключват граждански брак, докато 45% са против. 16% одобряват осиновяването от ХИВ позитивни, а 66% са категорично против. 68% от анкетираните не са съгласни ХИВ позитивните да работят като учители, а 67% са против те да лекуват пациенти. Висшистите са по-склонни да приемат ХИВ позитивни в професионалната си среда - 22% от тях подкрепят идеята за учители с ХИВ, при 6% от хората с най-ниска образователна степен.

Снимка 693384

Източник: CheckPoint София

Според CheckPoint резултатите от проучването очертават няколко ключови тенденции, които са индикатор за работа в посока повишаването на обществената информираност - включително за концепцията за неоткриваемия ХИВ, който не се предава и последиците от това за пациентите и здравната система, както и за наличието на лекарствата за превенция на инфектирането.

Снимка 693383

Източник: CheckPoint София

"Специални усилия трябва да се насочат към по-възрастните, хората с ниско образование и тези от малките населени места, където предразсъдъците са най-силни. Младите и високообразованите вече проявяват някаква толерантност, което е добър знак. С конкретни образователни и здравни кампании България може да направи важна крачка към по-голямо приемане и подкрепа на хората, живеещи с ХИВ", коментира управителят на центъра за сексуално здраве Елена Биринджиева.

По повод Световния ден за борба с ХИВ/СПИН CheckPoint предлага възможност за безплатно и анонимно изследване за ХИВ от 12 до 18 часа 1 декември 2024 г. на ул. Цар Самуил 111.

Отварят седем нови кабинета за анонимно изследване за ХИВ и СПИН

Отварят седем нови кабинета за анонимно изследване за ХИВ и СПИН

От днес стартира лятната АНТИСПИН кампания