Ново дългодействащо превантивно лекарство срещу ХИВ може да достигне до най-бедните страни в света до края на 2025 г. или началото на 2026 г. Това обяви Хуей Янг, ръководител на операциите по доставките в Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария, съобщава "Ройтерс".
Амбицията е да започнем доставките на "ленакапавир" на Gilead Sciences в този график, посочи тя, но допълни, че първо трябва да се случат много неща, включително инжекционното лекарство да получи регулаторни одобрения от власти като Администрацията по храните и лекарствата на Съединените щати и Световната здравна организация.
"Ленакапавир" вече е одобрен за употреба като лечение на мултирезистентен ХИВ, като струва около 42 250 долара за първата година на терапия в Съединените щати. Клиничните изпитания през тази година показаха, че лекарството е много ефективно и за предотвратяване на инфекции. Gilead търси одобрения за новата употреба в световен мащаб.
"Не искаме страните с нисък и среден доход да чакат, да бъдат най-отзад, когато тези одобрения бъдат получени", изтъкна Янг относно проблема с равенството, който затруднява борбата срещу ХИВ от десетилетия.
За да избегне това, Глобалният фонд заяви, че ще обедини усилията си с Плана за спешни случаи на президента на САЩ за помощ при СПИН (PEPFAR), с финансиране от Фондацията за детски инвестиционен фонд и Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, за да подпомогне достъпния достъп до скъпото лекарство в страните, с които работят "от първия ден".
Целта е да бъдат достигнати поне два милиона души за три години.
През октомври тази година Gilead подписа споразумения с шест производители на генерични лекарства за производство и продажба на "ленакапавир" по-евтино в 120 страни с ниски и средни доходи. Този ход беше критикуван за това, че не включва някои страни, особено в Латинска Америка.
Все още не е подписано споразумение с Gilead или някой от тези генерични производители, поясни Янг, но увери, че те ще работят с всички участващи компании.