Военномедицинска академия (ВМА) отбеляза тържествено 132-рата годишнина от създаването си.
Присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, министърът на отбраната Тодор Тагарев, началникът на отбраната Емил Ефтимов, министърът на здравеопазването Христо Хинков, представители на БЛС, БЧК, КНСБ, КТ "Подкрепа", на болници и военни структури, както и други официални гости. Информация за събитието беше разпространена от ВМА, Министерството на обраната и Президентството.
Церемонията започна почетен караул на Националната гвардейска част, който бе приет от военния министър. Пред Паметника на загиналите медицински чинове беше отдаватена почит към тяхното дело и бяха положени венци и цветя от политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната, вицепрезидента, зравния министър и др
ВМА е притегателно място за работа и ще го направим още по-добро. Ще продължим да инвестираме в развитието на нашите специалисти, както и в най-модерната техника и разкриване на нови дейности. Ще продължим да реновираме и обновяваме всички военни болници в страната, защото нашата амбиция е да запазим водещото си място на най-високо технологичната болница в България, с кадри на световно ниво, заяви началникът на Военномедицинска академия Венцислав Мутафчийски по време на тържественото събрание на личния състав.
Той каза още, че ВМА продължава да има финансова стабилност, без дългове. Само през настоящата година са инвестирани 18 милиона лева собствени средства. Повишени са и доходите на служителите. Мутафчийски увери, че ще продължи да се работи в тази насока.
В приоритетите за следващата година са заложени още развитие на роботизирана хирургия и внедряване на върховите технологии по отношение на диагностиката и лечението на пациентите. "След като направихме ВМА единствен център за чернодробна трансплантация с екипи, които са взаимозаменяеми, сега гледаме в бъдещето към бъбречните трансплантации. Имаме сертификат за тази дейност и договор с министерство на здравеопазването, обучихме собствени екипи в Румъния и Турция", посочи също Венцеслав Мутафчийски.
Той посочи сред постиженията на ВМА първите обучени военни лекари, които вече са завършили обучението си и са разпределени във военните формирования. Мутайчийски акцентира и върху международното признание на ВМА, като изтъкна и отличните отзиви и награди, с които медиците под пагон се завръщат от мисиите зад граница. "Нещо друго, с което се гордеем е изграденият през 2021 година Военномедицински симулационен център". Заяви началникът на ВМА. До момента в центъра са обучени 538 души - 263 бойни санитари, по 18 т. нар. цивилни и военни парамедици, 98 души са преминали курс за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха (HEMS), пет екипа или 20 общо души, участващи в многонационални операции (Мали), както и 100 служители на министерство на правосъдието, военно разузнаване, Академията на МВР и други, за оказване на спешна медицинска помощ в екстремни ситуации. "През следващата година трябва да изградим и медицинския тренинг център за клинични специалности, в който ще има симулатори, на които да се упражняват различни манипулации и операции", добави Венцеслав Мутафчийски.
"Колеги, всичко това е благодарение на вас. Очакват ни добри времена, тези времена ще ги направим ние. Благодаря ви за чудесната работа и за денонощните усилия", каза още той.
В поздравлението към ръководството и колектива на ВМА Тодор Тагарев коментира: "Министерството на отбраната високо цени работата, усилията и всеобхватните грижи, които ежедневно полагате за живота и здравето на българските военнослужещи", като по думите му научното и професионално израстване на екипа, в съчетание с усилията за модернизация, технологично обновяване, въвеждане и прилагане на световните достижения в медицината отреждат на Военномедицинска академия водещо място и в системата на националното здравеопазване.
"Вашият професионализъм, знания и умения на световно ниво поддържат физическото и психическото състояние на мъжете и жените в униформа, за да могат те с увереност да изпълняват воинския си дълг", каза от своя страна Емил Ефтимов пред личния състав на ВМА. Той отбеляза също, че Българската армия се старае да следва модела на развитие на ВМА, да има същия обществен консенсус и същия приоритет, темп на развитие на въоръжение, техника и модернизация, да бъде така привлекателна за младите хора и военната професия да привлича с възможности за личностно и професионално развитие.
Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви: "Военномедицинска академия е храм на добротворчеството, надеждата и любовта, на добрите специалисти и добрите хора. В днешното объркано време имаме голяма нужда от тази вяра в доброто. Поклон пред хората, които работят тук."
"Вие, уважаеми дами и господа, не стоите постоянно пред камерите като някои политици. Много от вас са на далечни мисии смело на своя пост, но ние малко говорим за това, а вие сте гордост и пример за своите колеги от други държави", подчерта Йотова.
Тя изтъкна, че във ВМА работят големи имена в световната медицина, а тяхната слава излиза извън пределите на България. По думите на Йотова във Военномедицинска академия не се само се използват, а се създава новите технологии в медицината.
Десетки военни и цивилни служители на Академията бяха наградени по случай празника. За високи професионални постижения по време на тържественото събрание във ВМА заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов връчи награди от името на Тодор Тагарев на медици. По-рано през деня деца от 124 Детска градина "Бърборино" поздравиха медиците от ВМА и заедно с Венцеслав Мутафчийски запалиха коледните светлини във ВМА.