"Трябва да се окоси, да се изчака период без валежи и да се напръска срещу кърлежи. Кърлежите са интересни животни и крият известни рискове за здравето. Кърлежът освен лаймска болест, разпространява и бактерии. Имунният отговор при тези инфекции оставя за цял живот." Това заяви бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред bTV.

Проф. Кантарджиев призова хората да избягват тревистите площи. "Кърлежите са много добри анестезиолози и почти не се усеща кога се закачат в теб", посочи той и уточни - ако паразитът се махне на 12 час от кожата ни, рискът да ни зарази е много нисък.

Махането на кърлежите става с много тънка пинсета или здрав конец.

Проф. Кантарджиев заяви, че сигурната диагноза на лаймската болест е зачервяването на кожата. Ако се даде правилният антибиотик за курс не по-дълъг от 10 дни, минава и го няма микробът, уточни епидемиологът.

Относно другият голям натрапник през топлите месеци - комарите, проф. Тодор Кантарджиев посъветва те да бъдат унищожавани в блатата, мочурищата и около кладенците, а не чрез дронове.

Пръскат срещу кърлежи, комари и гризачи в София

Пръскат срещу кърлежи, комари и гризачи в София

На 14 март започва обработката срещу комари на местата, които са по-близо до водоемите

"Като се пръска с дронове, се трепят и пчелите. Ако се пръска във водоемите, когато са ларвите на комарите, умират само комарите", посъветва той.