Колко струва да не се имунизираме? Отговорът на този въпрос даде в предаването "120 минути" по bTV д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар и член на Управителния съвет на на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.

Поводът за нейните думи беше ваксината за рак на маточната шийка, а ето какви са разходите според нея от липсата на ваксинация сред хората в България:

"Директните разходи, за това че ние не се имунизираме са 100 млн. лв. Изключвам болката, страданието, загубата на близки".

Тя коментира и настроенията срещу ваксините в България, които достигнаха връхна точка по време на пандемията от коронавирус. Д-р Николова уточни, че още преди 200 години антиваксърите са казвали, че ще се променят гените на хората и ще им пораснат рога и копита. По думите ѝ сега не се говори за рога и копита, но отново се говори за промяна в гените.

МЗ стартира разговори за повече противогрипни ваксини за свободния пазар

МЗ стартира разговори за повече противогрипни ваксини за свободния пазар

ваксинационното покритите срещу грип е малко над 27%

"Не караме конски каруци, не перем на реката, не се срещаме на мегдана. Вървим в технологично време и когато говорим за медицина - не живеем като бабите и дядовците, но искаме да се лекуваме с народна медицина. Баба ти може да се е лекувала по този начин, но тя не е имала друг избор", коментира д-р Николова.

Според нея, когато говорим за антиваксърите, голяма част от тях имат скрити подбуди и помисли. "Не може всяко нещо да се отрича. Тогава да не оперираме, да не правим инвитро. Да не правим кръвопреливания", заяви още д-р Николова.

Общопрактикуващият лекар отбеляза, че извън нашата страна обикновено за здравеопазване се отделят около 10% от брутния вътрешен продукт.

"В България те са 5.5%. Тогава се оказва, че двете системи със здравеопазването се мъчим "с това одеялце да се покрием и двете", каза тя. По думите ѝ в извънболничната медицинска помощ се извършват много дейности, които спестяват много разходи.

Недостиг на противогрипни ваксини в аптеките

Недостиг на противогрипни ваксини в аптеките

Тази година е имало завишено търсене