Докладът на Националния център по обществено здраве и изводът в него, че високата смъртност в страната означава, че не е успяла здравната система да се справи - е добра идея да се види какво се е случило досега с коронавируса. Изпълнението на доклада обаче не е с добър резултат, в него има неточности, има неправилни изводи, имало е малко време за направата му и в него не са участвали епидемиолози. В доклада има груби грешки.
Това заяви държавният главен инспектор Ангел Кунчев пред бТВ. Той даде за пример - в доклада е посочено като голяма грешка, че има заключения, че не е имало добър граничен контрол. "Има ги сега и винаги ще ги има, те са препоръка на ЕК и са факт във всички държави и касаят специфични групи на шофьори, част от екипите на самолети и кораби", поясни той.
Ангел Кунчев коментира и новия План за действие при нова вълна на МЗ - по думите той предвижда същото, което е правено досега. "Мерките са ясни в световен мащаб, но целта е да има по-голяма яснота за хората и предвидимост за бизнеса, за да се знае при каква обстановка какви мерки ще се вземат.
До автоматизъм не може да се стигне с прагове и параметри - между 100 000 и 200 000, между 200 000 и 500 000 - на практика в живота рядко се получава така, всеки екип трябва да реагира спрямо ситуацията. Каквото и да пише в тези планове, медицината не е математика", категоричен е Кунчев. Ще се придържаме към плана, но няма да се превръща в Библия на епидемиологията, каза експертът.
Кунчев обаче издаде, че в плана се предвижда, ако заболеваемостта е голяма да се затварят заведения и да се спират отново децата от училища. За пример той даде Русия, Кипър, Испания, където има висока заболеваемост от делта варианта. Това ще е и другаде, ако се разпространи бързо вирусът, категоричен е той. Важни са цифрите на заболеваемостта, тестовете и смъртността, важно е щамът нов ли е или не е, по-тежък ли е, какви хора засяга - обясни Ангел Кунчев.
На въпроса дали се очаква по-висока заболяваемост още през лятото, той уточни, че в България се отбелязва месец и половина закъснение от Европа. "Говорихме за септември, възможно е и по-рано да се случат нещата. Нидерландия, Швеция, Ирландия са по техните стъпки", поясни още епидемиологът. А дали има бум на заболели по българското Черноморие, Ангел Кунчев поясни, че делта вариантът може да бъде внесен, вносът ще продължи при сегашното движение на хора, но къде ще избухне не се знае. Примерът отново - В Русия има проблем в Москва и Санкт Петербург - ако се чака да се случи, ще избухне изведнъж, затова искаме тест за всички влизащи от Русия, Испания и Кипър от 4 юли, независимо какъв е статусът им, те трябва да имат отрицателен тест.
Ангел Кунчев коментира и ваксините, които са в складовете - най големите количества са на "Астра Зенека", първите с изтичащ срок на годност са за края на юли, после в края на август. Отлагат се някои от доставките, поясни той. При 30 000 - 35 000 ваксинирани дневно би се постигнал добър ефект на ваксинацията, обясни епидемиологът и даде за пример, че 98% от починалите в САЩ са неимунизирани, 1% от починалите са имунизирани. Не е възможно да няма ваксини при личните лекари, смята Кунчев. Общините и РЗИ да качват информация за подвижни пунктове, посъветва епидемиологът. 80-85% трябва да са ваксинираните, за да няма голяма вълна при делта варианта, а в страната ваксинираните са 15%.
Предложението неваксинираните да плащат лечението си сами не е негово предложение и административно към МЗ той не го е правил, Кунчев поясни, че харесва американската идея, но дали ще стане в България, се съмнява. По думите му крачката да се свалят маските на имунизираните от днешната заповед е с оглед да се мотивират хората за ваксинация, каза в заключение той.