Зачестяват случаите на пациенти с трансплантации в Турция, които се връщат у нас без никаква медицинска документация. За проблема алармира началникът на клиниката по нефрология и трансплантация към Александровска болница проф. Емил Паскалев, цитиран от БНР.  

Той предупреди, че липсата на медицински данни може да застраши живота на тези пациенти, тъй като пряко влияе върху лечението им.

Проф. Паскалев оглавява екипа от нефролози, които следят около 550 бъбречнотрансплантирани у нас. 

Той обясни, че отначало пациентите са правели трансплантацията в една-две големи болници. Те съвсем легално давали информация. Сега обаче трансплантации се извършвали в много повече от две болници. Някои болници дори не си пишели името на епикризите.

Родните медици не знаели дали мъж или жена е донор, дали е на 20 или на 120 години. Не били написани и терапиите, споделя проф. Паскалев. По думите му, когато пациентът отивал при тях, носел откъснати парченца от кутийката на лекарството и казвал: „Ето това пия”. Проф. Емил Паскалев сподели, че при тези пациенти работят с огромно внимание и ги следят повече. Това обаче водело до повече разходи, а понякога можело да доведе и до смърт на самия пациент.