Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН) проверява смъртта на пациент, починал след трансплантация на бъбрек. Близките на починалия допускат, че лекарска грешка е довела до трагичния край, съобщава БиТиВи.

През октомври 2024 година на Петър Стоянов е трансплантиран с бъбрек в "Александровската болница". Вуйчо му Константин Димитров е неотлъчно до него. Той изтъква, че според лекарите Стоянов е имал бактериална инфекция (Клепсиела пневмоние) и за това не е бил изписан от лечебното заведение. От медицинската документация става ясно, че раната не е зараствала дълго време. В същото време медиците са били притеснени от това как работи новия бъбрек на пациента.

Налага се повторна операция, при която присаденият бъбрек е изваден. Петър Стоянов е изписан от болницата, но не се чувства добре. Той поддържа температура, коремът е подут, хемоглобинът - критично нисък. Мъжът потърсил помощ в болница "Токуда", където посещава хемодиализата. Там той е опериран отново.

Оказва се, че коремът на Стоянов е пълен с гной и със съсиреци, които е трябвало да бъдат изчистени. Вуйчото на мъжа посочва, че медиците в "Токуда" са установили, че в тялото на пациента е забравена част от експлантирания бъбрек. След усложнения Стоянов почива в болницата.

Близките на починалия подават сигнал до Изпълнителната агенция "Медицински надзор". Проверката започва няколко месеца по-късно. Това поражда съмнения в семейството на Стоянов, че се крият медицински документи. ИАМН отхвърля тези твърдения. Агенцията пояснява, че проверката се е забавила заради голямата натовареност на служителите.

Междувременно семейството на Петър Стоянов научава и за друг трагичен случай на трансплантиран в "Александровската болница" от края на 2023 година. При пациентката е открита същата бактерия - Клепсиела пневмоние.

Бактерията Клебсиела пневмоние съществува и в околната среда, но е често срещата в болниците. Това е един от основните причинители на вътрешноболнична инфекции. Смята се, че е отговорен за около 10% от тях. Бактерията може да причини пневмония, но не само. Може да причини инфекция на кръвния поток, на рана при мястото на операцията, а също така може да бъде свързана и с менингит.

"Александровската болница" е един от двата водещи центрове за бъбречни трансплантации у нас. От началото на годината там са извършени 7 трансплантации, а миналата година - 15. Списъкът с чакащите за трансплантация е дълъг.