При големите регионални различия в заболеваемостта мерки на национално ниво, както бяха налагани те през пролетта на 2020 година, няма да сработят. В това е убедена Асена Сербезова, здравен министър в правителството на Кирил Петков. Тя даде като пример областите Благоевград и Кърджали - в първата до 2369 души на 100 хиляди души, във втората област 265 на 100 000 хиляди.
Най-проблемни от гледна точка на заболеваемостта в момента са София-град, Благоевград, Перник и Стара Загора. Там се очаква затягане на мерките след пет дни.
Тези големи разлики се обуславят от различни фактори. Затова всеки Областен щаб в зависимост от обстановката взема мерки на регионално ниво. "При тази голяма разлика на регионално ниво - ограничения на национално ниво не са необходими", заяви Сербезова. Тя обаче не отговори на въпрос как според новото областно деление, според университетските болници, ще се транспортират болните, които се нуждаят в реанимация. Сербезова изтъкна, че университетските болници разполагат с моноклонални антитела като предимство.
По думите й благодарение на модела на МЗ за управление на кризата с COVID-19, се отчита и броят на заболелия медицински персонал. "Броят на леглата може да се увеличи, но много е важно кой ще ни лекува и кой ще застане до леглото на болния. Затова и заболеваемостта на медицинския персонал се следи ежедневно, като част от мултифакторния анализ. Именно с него като аргумент тя отговори на критиците, че основният критерий за мерки, който посочи премиерът Петков - 80% заетост на реанимационните легла, е критерий, с който се изпуска кризата и с него е твърдо късно за въвеждане на мерки. Също така Асена Сербезова уточни, че по области се следят всички данни, включително броя на спешните повиквания, както и заболеваемостта в училище паралелка по паралелка.
До последно малките ученици до 5-ти клас ще останат в присъствено обучение, увери Сербезова.
Сербезова не се ангажира с прогноза как ще протече вълната у нас, като заяви, че това е работа на здравните експерти. Работата на министъра е да осигури организацията, инфраструктурата, комуникацията, баланса, отчитане на мнението на специалистите и диалога с гражданите.
"Над 90%, които стигат до прием в интензивно отделение, не са ваксинирани. Искам да отправя апел - да се повиши ваксинационният обхват. Ваксините не ни пазят на 100 процента и никой не го е твърдял, но ни пазят от тежко протичане на заболяването", подчерта министър Сербезова. Тя обаче не отговори на въпрос как ваксинационните екипи и кампанията ще стигнат до малките населени места.
Тя коментира и темата за зелените сертификати, като заяви, че идеята за отпадане на зеления сертификат при 60% ваксинационен обхват е взета на база опита на други държави. "На този етап удостоверението за антитела не отпада", заяви тя.
ДД
на 23.01.2022 в 20:22:23 #4борко,я да вземеш да се върнеш в трети клас / който поне си завършил/ ,че да научиш граматиката. Ега си - едно изречение от 7 реда, с 4 запетайки, без точки и главни букви! Шампион по тъпотия!! Браво хлапе!!
rosstrollnadzor
на 23.01.2022 в 14:04:35 #3Ха-ха, bozhian-ivanov... Ами как ще наречеш здравните системи в OAE, Португалия, Куба, Чили, Сингапур, Китай, Канада, Италия и пр., където е ваксинирано населението от 9г. нагоре над 90%? Те какви са? Нали със същите "отрови" ваксинират както и тук. Или мислят да изпотрепят неблагодарното си и мързеливо население и после техните елити ще внасят трудолюбиви и умни българи, естествено само неваксинирани, които ще запълнят дефицита от население. Нещо не куца ли в теоретичната ти постановка? Разсъждавал ли си по темата?
james1
на 23.01.2022 в 13:08:13 #2То новия модел си е за хвалене - 10 000 заразени на ден, по 300 умрели на ден!
Mithrandir
на 23.01.2022 в 10:38:56 #1Продължаваме със саботажа на всички мерки на всички нива!