8 634 души умират годишно в България заради замърсяването на въздуха от фини прахови частици. Тези данни обяви омбудсманът Мая Манолова по време на обществена дискусия, посветена на проблемите с наднорменото замърсяване на въздуха.
Хората от столичния квартал "Красна поляна" настояват да се предприемат спешни действия и да има резултати за преодоляване на замърсяването с фини прахови частици и за подобряване качеството на атмосферния въздух, обясни националният защитник.
Според Европейската агенция за околна среда от всички държавни членки на ЕС в България са налице най-високите на нива на замърсяване.
"3 милиона души годишно преждевременно умират заради замърсяването на въздуха, а в Европа - 479 000 души", посочи Манолова.
По данни на Европейската сметна палата близо 15 000 души годишно в България умират вследствие замърсяването на въздуха. В резултат от фините прахови частици българинът живее две години и половина по-малко в добро здраве, допълни омбудсманът.
Манолова посочи, че в проблема със справянето с фините прахови частици са ангажирани различни институции.
Манолова коментира и осъдителното решение на съда на Европейския съюз от 2017 г. и започването на наказателна процедура срещу България за неизпълнение на европейското законодателство.
Тя заяви, че до 8 януари от МОСВ е трябвало да представят списък от мерки и предприети действия - Манолова обаче още не го получила. Тя призова МОСВ да запознае хората с документа.
След осъдителното решение в резултат от неизпълнение на препоръките и указанията в борбата срещу замърсяването на въздуха, се очаква да последват имуществени санкции в България. Някой могат да са в хиляди евра на ден и на месец, предупреди Манолова.
Националният защитник очаква от всички институции да споделят техните усилия за решаването на проблема и конкретните мерки, които са предприели.
"Сред многобройните програми и мерки, преобладават усилията, а по-малко са резултатите", отчете Манолова и настоя за повече измервателни уреди по невралгичните точки.
Десислава Малинова от столичния квартал "Красна поляна" припомни, че хората от квартала водят многогодишна борба и то най-вече с институциите, които би трябвало да им помагат. "Красна поляна" е първенец по замърсяване - "дишаме цялата Менделеева таблица" и превишенията са в пъти над допустимото.
Десислава Малинова заяви, че "това, в което живеем ние и децата ни е абсолютен геноцид", който се повтаря всеки ден.
Общинското гето и горенето на битов отпадък са сред най-сериозните основни замърсители на въздуха. Жителите на "Красна поляна" настояват за конкретен анализ затова какво се случва и какво дишат, както и настояват за криминализиране на горенето на битовия отпадък.
"Проблемът ни е огромен и ние там умираме. Имаме нужда от МОСВ и МТСП", заяви тя, като припомни, че Столична община и МОСВ преди година са поставили една мобилна станция, но какво от това.
GolaVoda
на 24.01.2019 в 21:18:16 #2Дрън дрън.. мислете се главите си.. как се доказва, че са умрели от мръсен въздух??
berdj-vartanyan
на 24.01.2019 в 16:46:16 #1Голямата новина дойде от Мая Манолова ,за починалите 8000 души от мръсният въздух. И да и не ! Така се манипулира най лесно.Ами има няколко решения: Кой откъдето е дошъл да се връщат породните места.Тогава няма да има и толкова леки коли и нужда от автобусен превоз.Сега ако живеят в София около 1350000 души,ще останат около 599000 фуши.(Всичко гореизложено е прагматичната истина,но не приложимо) До 2000 год. по времето на развития социализъм,някой да е гледал и следял за чистотата на въздуха.Да е имало използване на ориродния газ в бита и икономиката.Да не споменаваме за комините на "Кремиковци" и куп още замърсители на въздуха. Да не би отоплението за бита да е било само чрез топлофикация. Основно и сега отоплението за бита се осъществява чрез дърва и въглища.Независимо,че кмета на София има желание да ги актуализира чрез филтри и закупуване на печки за палети и т.н. Защо не се ползува природния газ зс отопление,което е по евтено от палетите. Когато казват за починалите от мръсния въздух бройката 8000 души,някой замисляли се,че като отидете в заведение където се пуши,целият сте опушен и дишате същият въздух и по зле.Ако стр имали белодробни заболявания,ние за по голям ефект ги броим запричинители от мръсния въздух. Геноцида си го създаваме ние живеещите в София, като се почне от кварталите,та дори и в болничните стаи. В умните и цивилизовани държави,по заможните семейства,закупуват жилища,в крайните квартали или далеч от централните части на столиците. Сами ако не си помогнем,никакви омбудсмани,или кметове могат да помогнат.Каквото сме сътворили през изминалите десетки години,сега грубо казано(ще сърбаме ) направеното от нас! Виновни няма,освен желаещите да се преместят и живеят в София не от сега ,а повече от годините,когато се премахна жителството за столицата.