Здравноосигурените пациенти в България ще заплащат значително по-ниска дневна такса при болничен престой - 1 лев на ден за първите десет дни, съгласно ново постановление на Министерския съвет, обнародвано в "Държавен вестник".
Досега сумата възлизаше на 5,80 лв. дневно, което означава повече от петкратно намаление. Мярката е част от Преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2025 г.
Таксата покрива разходи, които пациентите дължат при прием в болнично заведение за период до десет дни. За престои над този срок не се уточняват промени в документа.
В същото време, таксите за посещение при общопрактикуващ лекар, специалист в извънболничната помощ или стоматолог, които работят с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), остават без промяна - 2,90 лв. на посещение.
Мярката влиза в сила с приемането на бюджета за 2025 г. и е част от по-широките усилия на държавата за подобряване на достъпността в здравеопазването.
Сдруженията на областните и общинските болници обаче заявиха, че не са били уведомени и не са участвали в обсъждането на мярката.
"Не мога да разбера защо има такова решение, то не е обсъждано със сдружението", коментира за БТА д-р Васислав Петров, председател на Националното сдружение на областните болници. Според него решението е изненадващо, тъй като наскоро е било обсъждано, че таксата не е променяна от 2012 г.
"Болниците ще претърпят загуби - това беше един от начините ни за приходи, но сега те ще намалеят пет пъти", добави д-р Петров.
"Ние сме поставени пред свършен факт", каза д-р Неделчо Тотев, председател на Националното сдружение на общинските болници. По думите му болниците са изумени, че мярката засяга само тях, а не и извънболничната помощ. Той предупреди, че с намалението на приходите от таксата, някой друг трябва да поеме тежестта.