Безплатни прегледи на деца със съмнение за намаление на слуха ще се проведат в сектор "Аудиология" в Клиниката по УНГ болести към УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ" в София между 4 и 7 март 2025 г. Повод за инициативата е Световният ден на слуха, който се отбелязва на 3 март, съобщиха от лечебното заведение.
За прегледите се влиза през входа на бул. "Данаил Николаев" 26. Те ще се проведат на етаж 3. Необходимо е предварително записване на час. То може да се направи на телефон 02/9432367 в периода 8-14 ч. в делнични дни.
От ИСУЛ отбелязват, че загубата на слуха е най-разпространеното сензорно увреждане в световен мащаб. По данни на Световната здравна организация (СЗО) от 2025 г. над 1,5 милиарда души по света са с различна по степен загуба на слуха. От тях 430 милиона души имат увреждане на слуха, което ограничава тяхната функционалност. В Европейския съюз са засегнати от тежки проблеми със слуха 8,2 на 1000 души население. За България точна статистика няма, но се предполага, че около 34 000 души са напълно глухи, а двама от всеки трима над 65 г. имат сериозни слухови проблеми.

Източник: УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“
"Глухотата е особено сериозен проблем при децата, тъй като може да окаже значително влияние върху тяхното развитие. Статистиката сочи, че около 2-3 на 1000 новородени деца се раждат с частична или пълна глухота. Според изследванията, децата с нелекувана загуба на слуха изпитват забавяне в развитието на речта и комуникационните умения, което води до затруднения в социалното и академичното им развитие", обяснява д-р Иглика Станчева, която е сред водещите детски УНГ специалисти у нас. Тя ще консултира безплатно малките пациенти заедно с ръководителя на Центъра за кохлеарна имплантация към Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" проф. д-р Диана Попова и специализантите по УНГ болести д-р Цвета Велева и д-р Илия Найденов. Според д-р Станчева ранната диагноза и своевременното поставяне на кохлеарните импланти са особено важни при най-малките, защото могат да върнат слуха и значително да подобрят шансовете за пълноценното им развитие.
Причини за загуба на слуха при децата
Не всички деца се раждат глухи. При някои от тях слухът може да се загуби в по-късен етап от живота поради различни причини - вирусни инфекции (заушка, грип, менингит), травми на главата, излагане на прекомерен шум или като страничен ефект от медикаменти. Освен това е възможно от двама нормално чуващи родители да се появи глухо дете, ако са носители на рецесивния ген, отговорен за липсата на слух.
Как родителите могат да разпознаят проблем със слуха?
От ИСУЛ посочват част от симптомите, по които родителите могат да разберат, че детето им може да има проблем със слуха:
- Липса на реакция към силни звуци
- Затруднения при следването на разговори
- Забавено развитие на речта
- Често питане "Какво?" или нужда от усилване на телевизора или музиката
Основна причина за загуба на слух при възрастните е излагането на високи нива на шум. Оказват влияние и възрастовите фактори и някои хронични или възпалителни заболявания. Според СЗО се счита за безопасно за човешкия слух ниво на шум до 70 децибела. Препоръчва се излагането на 85 dB да не надвишава 8 часа, а за 110 dB - 1 минута и 29 секунди.

Източник: УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“
На какво се равняват 85 dB в ежедневието?
85 децибела е ниво на шум или звук, еквивалентно на това от блендер за храна, натоварен трафик, прахосмукачка, сешоар, шумен ресторант или кино.
Силата на звука от слушалките, с които все по-често могат да бъдат срещнати хора по улиците, обикновено надхвърля 95-100 dB.
Към Клиниката по ушно-носно-гърлени болести на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" през 2000 г. е създаден първият Център по кохлеарна имплантация в България, в който се поставят импланти както на възрастни, така и на деца. "Имаме опит дори и с най-предизвикателните имплантации, когато малките пациенти са с вродени малформации на ухото, с особености в кохлеята, което изисква от хирурга умение да насочи електрода към най-подходящото място", посочва УНГ хирургът доц. д-р Тодор Попов. Като голямо постижение лекарите отчитат, че имплантите вече се реимбурсират от Здравната каса, която заплаща и за смяната на процесорите.
Безплатните прегледи за деца се явяват продължение на предприетата преди месеци кампания в УНГ клиниката на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" "Зелен коридор за записване на час за консултация при съмнение за нарушения в слуха в ранна детска възраст 0-3години". Инициативата цели ранно установяване и лечение на слуховите увреди в тази възраст.