Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ) за настоява за законодателни промени, свързани с упражняването на професията "помощник-фармацевт". От съсловната организация искат да се регламентира дейността на помощник-фармацевтите в съответствие с европейските и световните стандарти и добри практики и фармацевтична грижа.

В днешния Световен ден на здравето и професионален празник на работещите в здравеопазването от БАПФ излязоха с позиция по проблема, като изтъкват, че всеки празник е повод за равносметка и поглед в бъдещето. Помощник-фармацевтите заявяват, че продължават с усилията си за пълноценен и конструктивен диалог с институциите и академичната общност, насочен към законодателни промени, свързани с практикуването на професията им, които определят като очевидно необходими.

"От началото на тази година предприехме няколко успешни стъпки, които ни дават повод за оптимизъм. Проведохме срещи с председателя на парламентарната Комисия по здравеопазване проф. Костадин Ангелов, с министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов, с ректорите на медицинските университети", посочват от БАПФ. От асоциацията допълват, че в лични срещи с депутати от здравната комисия в парламента са представили аргументите си за промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) и Закона за здравето (ЗЗ).

Помощник-фармацевтите се обидиха, че не ги броят за квалифицирани да отпускат лекарства

Помощник-фармацевтите се обидиха, че не ги броят за квалифицирани да отпускат лекарства

Не сме нефармацевтите в аптеките, подчертават от асоциацията на помощник-фармацевтите

В комисията са входирани и конкретни предложения за промени в чл. 220 от ЗЛПХМ и чл.6 от ЗЗ. "Предвид нивото на професионална подготовка, която получаваме по време на обучението си, смятаме, че в този текст от ЗЛПХМ ние, помощник-фармацевтите трябва да бъдем изрично включени като медицински професионалисти, които реализират дейността си в аптеките заедно с магистрите-фармацевти", заявяват от БАПФ. Според помощник-фармацевтите така ще се постигне пълно съответствие на правната рамка с европейските и световните стандарти и добри практики за обслужване на пациенти и фармацевтична грижа.

Според съсловната организация това ще запълни законовата празнота, регламентираща категориите медицински специалисти, които могат да упражняват дейност в аптека. "Обръщаме внимание, че никога не сме настоявали да бъдат отменяни или променяни текстове, които регламентират мониторинга от страна на магистрите-фармацевти, т.е, според нас, тяхната роля в аспект на ръководители по отношение на работата на помощник-фармацевтите ще се запази", уточняват помощник-фармацевтите.

Те посочват още, че с предлаганата промяна в текста в Закона за здравето, в който са изброени представителите на съсловни организации и институции, които влизат в състава на Висшия медицински съвет, се предвижда да бъдат включени и помощник-фармацевтите.

Фармацевтите не подкрепят протеста на помощник-фармацевтите

Фармацевтите не подкрепят протеста на помощник-фармацевтите

Според Маринов това е изкуствено създаден проблем

"По наше мнение това допълнение ще постанови равнопоставеност на тези медицински специалисти спрямо другите съсловия в сектор "Здравеопазване", които чрез съсловните си организации имат свой представител във Висшия медицински съвет", коментират от БАПФ.

От асоциацията подчертават, че нивото на образованието, знанията и компетентностите, които получават помощник-фармацевтите по време на обучението, както и натрупаните практически умения, им позволяват да поемат отговорността и грижата за гражданите, които нямат достъп до медицинско обслужване заради отдалеченост на населеното място, липса на лечебно или здравно заведение, или затруднена работа на отделения, клиники, спешни структури и аптеки поради недостиг на кадри.

"Това ни кара да настояваме пред компетентните институции да предприемат необходимите стъпки, за да се промени картината, на която сме свидетели в момента. Не желаем да получаваме повече едни и същи формални отговори на въпросите и предложенията, искаме конкретни действия и реални законодателни инициативи", изтъкват от съсловната организация.

Помощник-фармацевтите готови да затворят аптеките

Помощник-фармацевтите готови да затворят аптеките

Родното законодателство изостава в сферата

От БАПФ очакват от управляващите отговорно отношение към поставените от асоциацията проблеми и предложение за решаването им. Помощник-фармацевтите подчертават, че времето за "изчакване" изтича и системата се нуждае от спешни действия в името на пациентите и упражняващите професията.

"Посрещаме празника с чувство за изпълнен дълг, но и с желание още в близко бъдеше да получим ясен професионален статут, който ще ни позволи да работим достойно, а не на ръба на закона", заявяват също от Българската асоциация на помощник-фармацевтите.