Здравни инспектори алармират за проблем - повторно заболели от коронавирус не излизат в списъците им, предаде BTV.
От октомври досега в област Перник например новите случаи не са спадали под 500 на 100 000 души. От здравната инспекция вече отчитат как са се отразили празниците на разпространението на заразата.
"Мога да направя едно сравнение, да речем, в рамките на 3 седмици от 600 на 100 000 отиваме към днешна дата на 1104 на 100 000", казва д-р Росица Иванова, директор на "Надзор на заразните болести"- Перник.
Оттам признават за недостатък в системата, който пречи всички болни да бъдат регистрирани и открити. Оказва се, че повторно заразените не излизат като такива, а инспекторите разчитат на съвестта на заболелите, за да подадат сами информация.
"Масово, на ден по 15-20 лица се подават и ги няма в списъка и ние няма как да ги знаем и как да ги потърсим. Чак когато излязат от карантина и отидат при личния лекар за болничен, се оказва, че ги няма в системата. И се почва едно звънене, проучване, изработване на документи", обяснява Даниела Георгиева, главен инспектор "Надзор на заразните болести" - Перник.
Друг проблем за съставяне на епидемичната картина е и откриването на контактните лица на пациентите в тежко състояние, казват от здравните инспекции.
GolaVoda
на 15.01.2022 в 13:20:45 #1Ако ЕК иска да замести националните ни документи за самоличност с Зелен паспорт/QR код.. личен биометричен код… и т.н. и т.н. наименования. Тогава да обясни: 1.Този Зелен паспорт само Международния ни паспорт ли ще замести или и Личната Карта? 2.Кои документи ще отмени зеленият паспорт? 3. Необходимостта от кои институции ще отмени зеленият паспорт? 4. Вътре в конкретните държави, които приемат QR кода, кой ще дава повече права?? QR кода или личната карта/националния паспорт. 5. За кои държави ще бъде валиден QR кода? За целия свят или за доминионите на Международната общност/Англосаксонската империя? 6. Как ще се приема QR кода в страни като Иран, Индонезия, Малайзия, Саудитска арабия и т.н и т.н. 7. Какви ще са международните изключения за валидност? 8. Как QR кода ще дефинира понятия като: съдимост, семейно положение, националност, полова идентичност, сексуални предпочитания. 9. Ако QR кода дава повече права от личната карта, тогава може ли да се запази личната карта? 10. QR кода с право на ползване ли ще се характеризира или ще е неотменно задължение? 11. Ще се плаща ли данък за притежаване или не притежаване на QR код? 12. При отказ на плащане на данък какви ще са санкциите?..кой ще ги налага? 13. Къде ще отива данъкът за притежание на QR код?? 14 Сега виждаме, че този данък отива, чрез фирми за лабораторни тестове и фармацевтични фирми в бюджета на частни глобални корпорации, но не и в държавния бюджет.. 14. Ще има ли дял от данъка за QR код който да влиза в бюджета на местното самоуправление?? 15. Ако QR кода е неотменно задължение, то той въз основа на какво ще се издава..?? Пояснение: плащане на пари, поглъщане на хапче, инжектиране на субстанция? 16.Кой ще определя каква информация ще има в зеления паспорт /QR паспорт ….база от данни.. 17. Кой ще администрира QR кодовете? В смисъл валиден невалиден, падлежи на наказание, примерен и трябва да се поощри..къде ще е базата данни от каква националност или фирмена принадежност ще са операторите на QR системата. 18. Какво ще стане с държавния съд, прокуратура, полиция, органи за самоотбрана, финансови органи…..Те на подчинения на кого ще бъдат?...... на операторите на QR кода или ще се запази местното управление на тези органи?