От началото на годината случаите на менингококова инфекция са 8, през миналата година бяха 7, така че се движат в границите на това, което е нормално за нас, заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова пред bTV.
"Менингококите по правило правят безсимптомни инфекции - тоест над 90% ще направят само заразоносителство. Ще има бактерии в носоглътката без никакви усложнения за тях. Но тези здрави заразоносители могат да предават инфекцията и те я предават. Отделно една немалка група правят безсимптомни инфекции", обясни специалистът. Проф. Христова добави, че в единични случаи на инвазивно заболяване пациенти развиват менингит, много тежък сепсис.
Тя каза още, че не е много лесно човек да се зарази и това се случва при близък контакт. Разпространението става чрез със слюнка, например при говор и ползване на общи прибори.
В затворен колектив инфекцията може да бъде внесена от безсимптомно дете и след това да се разпространи чрез близък контакт. При доказан случай контактните лица се карантинират за срок от 7 дни. Извършва се и антибиотична профилактика, за да се унищожат бактериите.
"Тук е много важно да се отбележи, че стават грешки и се говори за вирусен менингит. Заболяването не е вирусно, а бактериално и затова менингитът е гноен. Но има антибиотици от няколко групи, които са много ефикасни и могат да се прилагат както за първична профилактика, така и за лечение", разясни проф. Ива Христова.
"Има форма на свръхостър менингококов сепсис, при който за по-малко от ден се развиват симптомите. При точно тези, макар и много редки форми, смъртността е висока - между 20 до 40%", уточни тя.
Проф Христова смята, че ваксината срещу менингококи от група Б трябва да стане препоръчителна и да бъде в наличност у нас, а внасянето й от съседни държави крие риск за нейната ефективност.
Пред Нова телевизия епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев коментира: "Менингококовата инфекция е характерна за началото на пролетта и за есента. Заболяването се характеризира с това, че микроорганизмът колонизира горните дихателни пътища на децата и е опасно, когато е в детски колектив.".
По думите му, макар ваксината срещу менингит да не е сред задължителните, имунизираните деца са по-предпазени.
"Менингококовата инфекция е заразна. Всяка година имаме до 10 такива случая. Винаги сме взимали адекватни мерки и понякога децата в цели гимназии са били на антибиотик", заяви проф. Кантарджиев.
Той каза още, че имунните дефицити при децата са най-общо четири типа. "Така организмът има склонност често да се разболява и по-тежко да прекарва инфекциите. Тези четири типа са, когато има общ дефицит на производството на антитела. Това обикновено се оправя по време на пубертета. Има и наследствено предразположение - лигавиците на човек са по-податливи на инфекции и не могат да я спрат. Има дефицит на ИГГ. Това е слаба възможност за реагиране на бактериални и вирусни инфекции. Четвъртият тип е, когато организмът на детето не възприема като антигени полизахаридите. Именно такива са случаите на деца, които правят менингити", посочи проф. Тодор Кантарджиев.
ivaylo-mladenov
на 28.03.2025 в 11:06:25 #1Оф, аман от гадости!