Рискове за по-широко разпространение поражда не само Делта вариантът на коронавируса, но и южноамериканският вариант, който също е силно заразен. Такава позиция изрази вирусологът проф. Радостина Александрова пред Bulgaria ON AIR
"Това е вариант, който е идентифициран преди една година и в края на миналата година е представлявал един нищожен процент в Перу, но в момента е доминиращият - с повече от 80%. Това, което знаем за него е, че се разпространява доста по-успешно от оригиналния вирус, който беше идентифициран в Ухан. Той надминава дори бразилския вариант." - коментира тя в предаването "Денят ON AIR".
"За да бъде устойчив на ваксини, това би означавало да преодолява изцяло имунния отговор, който е създаден към предишните варианти на ваксините, с които разполагаме. Това би означавало да е налице вариант, който да е с последици. Тогава няма да говорим за вариант, а за нов щам." - поясни Радостина Александрова.
Относно Делта варианта тя подчерта, че той доминира на много места, не само в България.
"Той успя да се разпространи в повече от 120 страни. Когато са поставени двете дози на ваксините и са минали поне две седмици след втората, степента на защита от тежко боледуване е висока." - категорична е събеседничката.
Относно това дали Делта вариантът води до по-тежко заболяване, тя посочи, че според редица проучвания, рискът заразен човек да се нуждае от болнично лечение е два пъти по-голям.
"Вариантът Делта се свърза с почти два пъти по-голям риск от пневмония, също така с по-голям риск пациентът да има нужда от кислород, да стигне до интензивно отделение." - категорична е Радостина Александрова.
Във връзка с това тя добави, че поставянето на трета доза ваксина не е нещо неестествено, тъй като тя цели да опресни паметта на имунната система.