В УМБАЛ-Бургас спасиха жена, заразена с рядка, но изключително опасна бактерия, наричана "човекоядец", съобщава БНТ.
Лекари посочват, че бактерията е опасна, защото за часове може да се развие сепсис и да настъпи смърт. В България няма данни за човек, оцелял след заразяване по кръвен път. Единственият описан в литературата случай е на белгийски турист, отказал хоспитализация и загинал за часове.
Борбата за живота на пациентката продължила един месец, като са се наложили десет операции.
61-годишната жена от Перник се заразила по време на почивка край Силистар, когато влязла в морето с отворена рана на крака. Още същия ден кракът ѝ се подул, появявили се големи мехури и вдигнала температура, поради което потърсила помощ в областната болница.
Д-р Борислав Пенев, Второ отделение по хирургия в УМБАЛ-Бургас, обясни, че се е наложило по възможно най-бързия начин да се извърши операцията, за да се предотврати по-бързото развитие на некротичния процес.
Взета е и микробиологична проба.
"Назначихме тройна, много агресивна спрямо този причинител антибиотична комбинация, която започна веднага. Тъй като пациентката вече беше започнала да дава и признаци на развитие на сепсис. Бактерията е опасна, защото т.нар. отравяне на кръвта", разказза часове се развива некротизиращ фасцит и може да стигне до сепсис -а д-р Калина Цанкова, началник на Микробиологичната лаборатория в УМБАЛ-Бургас.
Жената е била замаяна и не е разпознала близките си. Въпреки че антибиотичното лечение, паралелно с хирургичното, е дало резултат, това не се е случило веднага - на пациентката са направени общо десет операции. След близо месец борба за живота ѝ жената е изписана в добро състояние.
Тя е излекувана от инфекцията, но след изписването от УМБАЛ-Бургас жената е продължила лечението си в болница "Пирогов", където е отишла за кожна пластика.
Лекарите съветват да не влизаме в морето с отворени рани, защото бактерията "човекоядец" обича топла и леко солена вода.
"По принцип може да се срещне и в морски дарове. Има и чревна форма, когато се консумират морски дарове, които са недостатъчно термично обработени. Но е много опасна заради скоростта, с която се разпространява самата инфекция, и може да причини сепсис", посочи Цанкова.
Случаят с 61-годишната жена вече се описва в научна публикация и ще бъде докладван на конгрес.
Dino
на 22.10.2024 в 21:02:07 #2Бактерия-човекоядец ли?!?..? Аз мисля че това не е бактерия, а да е амеба която съм чувал че е далеч по-опасна от бактерии и вируси взети заедно и поотделно! Тя е животозастрашаваща!!!
shtimpo
на 21.10.2024 в 18:56:29 #1“бактерията е опасна, защото за часове може да се развие сепсис и да настъпи смърт” + “По принцип може да се срещне и в морски дарове” = “Водата в черно море е безопасна за къпане и летуване за всички без ограничения” (МОСВ)