Сравнителен анализ между идентични продукти, закупени от Германия и Австрия и от България показва качеството на родните стоки. Този анализ ще бъде направен следващата седмица, информира министърът на земеделието и храните Румен Порожанов след извънредно заседание в Министерски съвет. Спешното заседание на МС в събота рано сутринта бе по темите - войната по пътищата и качеството на хранителните продукти.
Порожанов обясни, че неговият екип е запознал премиера Бойко Борисов с проблема за различното качество на храните, продавани в Източна и в Западна Европа.
"Това, което към момента е направено, е идентифицирането на групи изделия, които да бъдат елемент на този анализ. Те са пет групи - шоколад, месни, млечни изделия, безалкохолни напитки и сокове и детски храни. За тези групи изделия експерти както от Министерство на здравеопазването, така и от Агенцията по храните, са определили показателите, които ще изследват и разбира се лабораториите, в които те ще бъдат проведени. В момента в тези пет групи изделия през настоящата седмица бяха закупени продукти от Германия и от Австрия - по пет продукта от всеки от тези изделия от пет различни производителя", уточни Порожанов.
По думите му продуктите вече са в България, а другата седмица ще бъдат закупени идентичните продукти, които се продават на българския пазар.
"Тук говорим за покупки от големите вериги и ще започне анализа", посочи Порожанов. Първият компонент на анализа е сравняване на етикетите, които съдържат продуктите дали има разлика в тях.
След това е същинският анализ на продуктите - доколко те съответстват на това, което е идентифицирано на етикета и последващ анализ на ценовите нива на предлагането на тези продукти.
"Идентифицирането на този проблем, което в някои от страните в Източния Блок е по-напреднал в други е по-назад от нас, ще доведе до едно глобално търсене на решение в рамките на ЕС. Като това ще бъде в рамките на компетенциите на комисаря за защита на потребителите.
Продуктите, независимо от различното си качество, в никакъв случай не може да се каже, че са вредни за здравето", констатира още министър Порожанов. Такива анализи направиха в Чехия и Словакия, където бе установено различно качество.
"Това, което би следвало да се предприеме, вече е поставено на ниво Съвет на министрите", каза още той. Министър Порожанов защити тезата за защита на единен европейски пазар и потребител. По думите му това налага единни правила и регулации за това един и същи продукт да се предлага с едно и също качество в рамките на единния европейски пазар. "Мотив за това, че вкусовите предпочитания на българите били различни - не са сериозен аргумент, който би могъл да бъде издържан", категоричен бе той.
berdzh-vartanyan
на 27.05.2017 в 13:18:35 #1Или.нацията ни нещо започна да мисли с нещо друго,но не с главата си или всички са станали експерти,без да.имат необходимото квалифицирано образование. Специалиаст съм в областа на хранително-вкусовата промишленост,с необходимото образование.и стаж повече от 35г. Българина има една глупава черта,да хвърля.камъни в чуждите дворове ,тоест западни фирми. На никой консуматор не му прави впечатление,че детето му или множеството пият така наречените.НАПИТКИ.-съдържание 9О%/вода,аромат,оцветител,подсладител.Ако е на плодова основа,като КАПИ- 10-15%/каша от концентрат+ горепосочените съставки. Това са пълна бутафория .Но цената е ниска и приемлива за консуматорите.Ако.имаше държавен орган,бих ги забранил в този им вид. Най доброто и полезно са НЕКТАРИТЕ.с мин.съдържание 50-55% плодово съдържание и разликата захарен сироп.Те са по скъпи,но много по полезни и са български.Да не говорим кис.мляко.и колбасите. Истината е една.Западните фирми предлагат си стоките,според покупателната възможност на Българина и учудващото,че и някой дъжавни органи се хванаха на вайкането.А що се отнася за Словакия,стандарта на живот е чувствително по висок от нашия.А техните анализи и шума са продиктувани от други съображения.