В плана на Министерство на здравеопазването за пандемията беше посочено в тъмночервена зона какви са мерките, които се прилагат - тези мерки са и в момента приложени. В заповед от 2 септември, 23-та точка бе посочено, че могат да не се използват, ако човекът, който организира дейността, има сертификат. Това посочи проф. Мира Кожухарова, съветник на МЗ, пред бТВ.
Според нея мерките не са закъснели, толерансът от септември беше много голям, категорична е тя. Точно навреме била и следващата заповед, в която се забранява почти всичко, но отново имало изключение за сертификат, каза Кожухарова. На въпрос защо хората не са били предупредени по-рано, че ще се въведе зелен сертификат, за да се намали смъртността - тя категорично отхвърли това и каза, че всички, които са се интересували, са знаели. Нещата бяха ясни от създаването на плана, от средата на септември, нека хората се ваксинират, посъветва професорът.
Съветникът на здравния министър обясни и какъв ще е тестът за децата, за да се върнат на училище: Тестовете не са задължителни, който не е тестван - детето си остава вкъщи, става дума за изследване на слюнка. Но доколко са точни тестовете, тя не пожела да коментира, посочи само, че тестовете са чувствителни.
Представляват непромокаема торбичка, в която детето плюе, няма начин да се замърси пробата, тъй като е специфична само към този антиген. Резултатът е надежден колкото е надежден антигенният тест, но не е равен на PCR-теста. Слюнката се изтегля с пипета, в плака се накапва, появява се чертичка след 12 минути - като при теста за бременност, която показва каква е пробата, обясни подробно Мира Кожухарова. Тя съветва да се взема на целия клас и да се изчакват резултатите. Кой ще взема тестовете на децата - е решение на училищата, каза обаче тя.
Вълната на коронавируса в момента е достигнала предходната вълна, но различното е, че при децата на възраст от 0 до 19 години заболеваемостта е достигнала тъмната линия. Действително делта вариантът в по-голяма степен заразява децата и младите, но те не са в основата на разпространение на заразата, поясни Кожухарова.
Мира Кожухарова коментира и високата смъртност от коронавирус у нас - по думите й, има една грешка на отчитането в събота - недел". Делта вариантът трудно се лекува, при възрастните хора с хронични заболявания не може да се излекува, но ваксинираните успяват да изкарат, обясни професорът. Профилът на смъртните случаи е на хора над 60 г възраст, с хронични заболявания, никой не може да бъде сигурен как ще протече заболяването, каза още тя. Смъртността ще започне да спада, когато спадне и броят на заразените. Не правете нещата, които не са ви необходими в момента, отложете нещата за след две-три седмици и се ваксинирайте, заключи Мира Кожухарова.
От своя страна Пламена Николова, Национална мрежа за децата, каза, че подкрепят тестовете, но смятат, че мярката се въвежда на късен етап.
Директорът на 70 столично училище Величка Таседжикова поясни, че все още нямат организация и уточни, че учителите не са готови да правят тестовете. Тя пита ако трябва да се правят тестове за 12 мин, кога ще свърши часът, къде ще се провеждат тестовете - в класната стая, на чина или навън. Епидемиологът Христиана Бацелова поясни, че тестът е неинвазивен, само със слюнка и не може да е притеснителен за децата. А относно организацията тя даде пример, че в Германия децата сами дават слюнка, после тестовете се събират от медицинско лице.
halo
на 26.10.2021 в 12:32:06 #2Головодник, абе ти да не си от БСП(К), чийто електорат мре на поразия, та сега се "грижиш" за младите, които отдавна са ви отрекли?
GolaVoda
на 26.10.2021 в 11:10:05 #1А защо трябва да се стресират децата?? за да се повиши броят на заразените ли.??.заради статистиката ли.. за да се надува психозата още?? Тези деца ще пораснат и ще искате от тях да изградят семейство и да родят деца.. не се очудвайте ако не искат.. целия ни "преход" беше такъв.. и виждате резултатите...