Върховният административен съд отмени и изискванията към болниците, заложени в новия медицински стандарт по спешна помощ. За това информира Дарик, позовавайки се на председателя на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров. Той припомни, че към момента няма болница в България, която да отговаря на изискванията, заложени в медицинския стандарт на Москов.

Отмяната и на това нововъведение става четири дни, след като Върховният административен съд отмени идеята на здравния министър Петър Москов, според която социологически агенции трябваше да ни разпитват по телефона дали сме удовлетворени от лечението по Здравна каса.

От Сдружението на частните болници в България определиха изискванията по новия стандарт за спешна медицина като лобистки. Оттам сметнаха за безумни идеите, като изискването от 700 квадратни метра за спешно отделение.

Според Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването на въпросните критерии към момента не може да отговори нито една болница у нас. Затова и от Здравното министерство удължили срока, в който те да влязат в сила.

"Те пуснаха изменение, че удължават срока, тъй като нито една не отговаря на критериите. Тя трябваше да влезе от 1 юли. Понеже нито една не отговаря на критериите, удължиха срока, че влиза в сила от 30 септември. Сега пък съдът я отмени в тази част, така че да не се притесняват", заяви Кацаров.

Освен от Центъра за защита на правата в здравеопазването и от Сдружението на частните болници, критериите за лечебните заведения в новия стандарт бяха атакувани в съда и от Сдружението на общинските болници в България, както и от сдружение „Българска болнична асоциация." Решението на съда може да се обжалва от министерството в 14-дневен срок.

Междувременно Труд пише, че ще боледуваме по график. Това става ясно от новата здравна карта, по която болниците с договор към НЗОК вече заработиха. Тази здравна карта обрича пациентите да чакат, за да бъдат настанени за лечение или да заплащат за него, независимо дали са здравно осигурени.

Това предупреждават от сдруженията на частните и на общинските лечебни заведения у нас. Причината е, че болничните легла вече стават тясно профилирани

"Така, ако пристигне родилка с патологична бременност, ние не можем да я настаним на което и да е легло в отделението по акушерство и гинекология, а точно на легло, определено за тази патология. Ако то вече е заето, според здравната карта трябва или да върнем жената, или болницата да я приеме за своя сметка", обяснява д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници у нас. 

Според лекаря, профилирането на легла означава, че и цялата болница да е празна, ако за сърдечно болни са отредени два кревата и те вече са заети, трети сърдечно болен не може да бъде приет за лечение и настанен на друго легло. В противен случай НЗОК няма да възстанови разходите за лечението му. 

Допълнително се ограничава възможността на лечебните заведения да приемат и лекуват пациенти и заради орязването на болничните легла в страната, което при различните лечебници по силата на новата здравна карта е между 20 и 90%. Това заяви д-р Николай Болтаджиев, председател на Сдружението на частните болници. 

Най-тежко промените ще се отразят на спешни случаи като родилките и онкоболните. При раково болните ще се формират големи листи на чакащите за лечение, тъй като според новите изисквания редица техни заболявания ще могат да се поемат от много малко болници в страната, предупреди д-р Болтаджиев. По думите му, предстои драстично ограничаване на достъпа на българите до здравни грижи и до дълги листи с чакащи пациенти.