"Ако градинарството, плуването, къмпингуването, спортовете и заниманията на открито са част от летните ви планове, защитата на кожата ви е от съществено значение. Затова и в началото на по-топлите месеци ние дерматолозите напомняме някои "златни правила", за да сте сигурни, че ухапвания от насекоми, обриви, слънчеви изгаряния и други летни кожни заболявания няма да развалят забавлението", казва в интервю за news.bg доц. Весел Кантарджиев, началник на Клиника по дерматология на Военномедицинска академия (ВМА).

По думите му, най-често хората се сблъскват със слънчево изгаряне на кожата: Добрата защита от слънцето е приоритет, когато става въпрос за грижа за кожата през лятото. Дори няколко лоши слънчеви изгаряния могат да повишат риска от рак на кожата, както и преждевременната поява на бръчки и стареене.

Малко усилия могат да допринесат много за защита на кожата ви. Използвайте добър, широкоспектърен, водоустойчив слънцезащитен крем върху лицето си и други открити зони, дори в облачни дни. Нанасяйте щедро и не забравяйте устните, ушите си, врата. Изберете слънцезащитен фактор поне 30. Едни от последните препоръки са за 50, казва специалистът и съветва още да се нанася на всеки 2 часа и след плуване или изпотяване. Избягвайте директното слънце между 11:00 и 16:00 часа, когато UV лъчението е най-силно.

Освен парещите слънчеви лъчи, заплаха са различни насекоми и растения, които могат да причинят сърбящи и дори болезнени обриви, а някои ухапвания и ужилвания от насекоми могат да оставят кожата ви с болезнени рани и дори да разпространят болест. Например, кърлежите могат да разпространяват лаймска болест, а осите, пчелите и стършелите могат да нанесат болезнени ужилвания.

Доц. Весел Кантарджиев съветва, ако вие или вашите близки имате алергия към ужилване от насекоми, задължително дръжте лекарствата и антихистамините на леснодостъпно място. Комарите могат да направят вечерните събирания нещастни, особено във влажно лятно време. По същия начин хапещите мухи са често срещани в определени райони и могат да направят похода в гората или почивката на плажа предизвикателство. Затова напомняме нещо толкова елементарно - използвайте репелент, за да предпазите кожата си от насекоми. Третирайте ухапванията с лекарства против сърбеж, тъй като чесането на сърбящи участъци може да причини инфекция, да нарани кожата и да остави белези.

"Спасение" от горещините остават и басейните. Но и там дебнат опасности. Хлорният обрив може да причини подобно на изгаряне кожно дразнене при хора с алергия към хлор, когато се потопят в третирани с хлор басейни, горещи вани или спа центрове. Хлорът също може да изсуши кожата и да влоши съществуващите кожни проблеми.

Друга "болка" през лятото е появата на акне, когато потта се смеси с бактерии и масла върху кожата ви, това може да запуши порите ви. И ако имате склонна към акне кожа, това често означава обриви. Затова бъдете с повишено внимание към продуктите, които нанасяте - избягвайте такива с лека текстура.

Пазете кожата си, тя има памет

Пазете кожата си, тя има памет

Доктор Весел Кантарджиев от Клиниката по дерматология във ВМА пред News.bg

Страдащите от мелазма също трябва да са особено бдителни, защото излагането на слънце може да направи тези кафяви до сиво-кафяви петна по лицето им по-забележими, казва доц. Кантарджиев и вмъква предупреждението за опасност и от слънчева алергия, която носи със себе си червени, люспести и изключително сърбящи подутини по част, понякога и мехури.

Лятото е най-благоприятният сезон за развитие на повърхностни гъбични инфекции. Те се появяват най-често по стъпалата, слабините и кожните гънки. Причините са повишено потене, влажна кожа, носене на тесни дрехи и затворени обувки. Като превенция специалистът препоръчва да се носят дишащи дрехи, поддържане на кожата суха и използване противогъбични пудри при нужда.

Няма как да не отделим време на себорейния дерматит, розацеята, атопични дерматит и екземите - все състояния, които могат да се обострят през този сезон. Важна защита са противовъзпалителните кремове и подходяща фотозащита, както и добрата хидратация, казва доц. Весел Кантарджиев. 

Той обобщава съветите, които да спазваме, за поддържаме кожата си по-здрава, докато температурите се повишават:

  • Останете хидратирани: пиенето на много вода поддържа кожата здрава и овлажнена.
  • Ограничете излагането на слънце.
  • Вземете душ, охладете се и се изсушете, когато сте горещи и изпотени. Много важно е да използвате топла, а не гореща вода.
  • Използвайте меки измивни средства за тяло, като избягвате тези, обозначени като "антибактериални", които могат да изсушат кожата ви.
  • Търсете сянка.
  • Носете шапка с широка периферия, слънчеви очила, дълги ръкави и панталони, когато е възможно.

Наблюдавайте кожата си - ако забележите нови или променящи се бенки, зачервявания или петна, задължително потърсете дерматолог. Кожата ни има "памет" - тя помни всяко изгаряне и всяко пренебрежение. Нека се радваме на лятото отговорно, с грижа за себе си, казва в заключение доц. Весел Кантарджиев.

Всеки трети българин - с кожни или алергични проблеми

Всеки трети българин - с кожни или алергични проблеми

Национална кампания за диагностика и профилактика на кожните алергии