Националният център по заразни и паразитни болести получи дарения - съвременни апарати в различни лаборатории. Уредите са от офиса на Световната здравна организация в България, Германия и САЩ.

Най-големият апарат е за диагностициране на всякакъв вид заразни заболявания. Стойността на дарението е 129 730 лв. с ДДС.

Директорът на НЦЗПБ Ива Христова обясни пред медиите, че в дарението се съдържат два ламинирани бокса, които ще правят проучване на ниво за клетъчен имунитет. Нов апарат ще има и в отдел "Микробиология", той е за изследване на кърлежи. Центърът се сдоби с нови системи за хоризонтална електорфореза за PCR-изследвания. Те ще подпомогнат по-бързото им изследване и ще повишат контрола на заболяванията.

Голяма част от апаратите отиват в отдел "Вирусология" за изследване на хепатитни вируси - професионален хладилник, нови тестове ще се съхраняват за най-съвременна диагностика, лабораторна везна за молекулярна диагностика на Хепатит.

Националният център получи и вана за изследване и доказване на херпесни вируси и ку треска. Сред даренията са още ламиниран бокс, който представлява чиста среда за бутилиране на вируси.

СЗО отчете повишена резистентност на бактерии срещу антибиотици

СЗО отчете повишена резистентност на бактерии срещу антибиотици

Причина за това е прекомерната употреба на антибиотици

Има още три нови светлинни микроскопа, огромен микроскоп за учебната дейност в отдел "Паразитология и тропическа медицина", уред за стерилизиране в отдел "Епидемиология", с който ще се изследват дезинфектанти за употреба в страната.

Националният център по заразни и паразитни болести основно се ориентира към PCR-диагностика, заключи директорът проф. Ива Христова.

Даренията са подкрепени от Министерство на здравеопазването.

Представителят на СЗО за България Михаил Околийски присъства като основен дарител. Той каза, че целта на офиса е преодоляване на антимикробната резистентност в България чрез изграждане на стратегия, повишаване на персонала за превенция на психичното здраве и бърнаут, включване в Националната здравна стратегия 20-30 на текстове, свързани със здравето на мигрантите, не само от Украйна.