Специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) са извършили първата чернодробна трансплантация в болницата за тази година на 24 февруари. Нов черен дроб е получила 54-годишна жена в крайно тежко състояние. Операцията е продължила над стандартното време - близо 8 часа и половина, съобщиха от пресцентъра на ВМА.

Ръководителят на трансплантационния екип проф. Ивелин Такоров информира, че в момента пациентката е адекватна и състоянието й се стабилизира.

По-рано през същия ден медиците от Военномедицинска академия са транспортирани със самолет C-27J "Spartan" от дежурен екипаж на авиобазата във Враждебна до варненската УМБАЛ "Света Марина". Там е извършена екстремна експлантация на черния дроб при нестабилно състояние на донора от екип под ръководството на доц. Васил Михайлов от Клиника по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология.

Ръководството на ВМА изказва изключителна признателност към близките на донора, които въпреки трудния за тях момент, са взели това тежко, но животоспасяващо решение. То благодари и за изключителния професионализъм на екипажа на Военновъздушните сили (ВВС), на екипа от десетки специалисти от ВМА, ангажирани с целия процес, както и към Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН) и медиците от УМБАЛ "Св. Марина" за добрата организация и успешното реализиране на поредната чернодробна трансплантация.

ВМА извърши десетата си чернодробна трансплантация за тази година

ВМА извърши десетата си чернодробна трансплантация за тази година

Общо четирима са получили шанса за живот след донорска ситуация в "Света Марина" във Варна

По-късно от ИАМН съобщиха, че още двама души също са получили шанс за живот. Близките на 44-годишна жена са взели благородното решение да дарят органите й. Донорската ситуация в УМБАЛ "Св. Марина" е реализирана от екип с кординатор д-р Валентин Маринчев.

Медицински екип от Клиниката по урология в УМБАЛ "Лозенец" в столицата с ръководител д-р Борил Петров е трансплантирал бъбреци на двама мъже - на 39 и на 53 години. Пациентите са в добро общо състояние и остават под лекарско наблюдение в реанимация. 

Лекарите от "Лозенец" също са били транспортирани с военния самолет "Спартан". По медицински причини други органи не са трансплантирани.

Министерство на здравеопазването (МЗ) и ИАМН изказват на на близките съболезнования и благодарност и за решението им да спасят човешки животи. "Благодарност изказваме и на екипите на лечебните заведения, Министерството на отбраната и военновъздушните сили, ангажирани в процеса по донорство и трансплантация", допълват от "Медицински надзор".