Без да сме лекари, всеки от нас би могъл да бъде полезен в критичен момент, като окаже първа долекарска помощ. Това заяви за News.bg доктор Елица Димитрова, съдов хирург в Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия в УМБАЛ "Св. Екатерина", която започна информационна кампания за ученици как се оказва долекарска помощ на пострадал.

"Всеки трябва да знае как да даде първа помощ на пострадал до идването на лекар, защото първите часове, дори минути може да са от решаващо значение. Оказващите първа помощ не могат да заменят лекарите, но могат да помогнат на пострадалия и да наблюдават общото му състояние - дишане, сърдечна дейност, съзнание, да сигнализират възможно най-бързо за необходимостта от спешна медицинска помощ.", обясни още лекарят. Освен това, както поясни доктор Димитрова, подобни информационни кампании допринасят за създаване на ценен практически опит и изграждат необходимата гражданска култура.

В редица европейски държави децата се обучават да дават първа помощ още в детската градина. Доктор Димитрова е категорична колко е важно учениците да бъдат запознати с елементарните техники за оказване на първа помощ. "Знанията и уменията за оказване на първа помощ са фундаментални и необходими през целия ни живот. В неочакван момент от тях може да зависи здравето и животът на даден човек. Затова всеки трябва да преминава периодично обучение по оказване на първа помощ", смята доктор Димитрова. Всеки може да се научи как да оказва долекарска помощ. Все пак преподаването на тази тема в училище е предизвикателство, защото трябва да се предизвика и задържи интереса на учениците, а и да се развие тяхното чувство за отговорност и емпатия.

Специалистите от Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия са се насочили към учениците в гимназиален етап, които са в паралелки с профил Химия и Биология, като идеята е освен да придобият важни знания и умения за първата помощ, да бъдат вдъхновени да търсят реализация в сферата на медицината.

Д-р Елица Димитрова разказа, че в рамките на инициативата учениците ще научат как се оказва първа помощ при наранявания, как се прави първична обработка на раната, как се прави промивка и се слага превръзка. "Когато имаме рана, целта на първата долекарска помощ е да предпази от усложнения, замърсяване, кръвотечение. Отворената рана се промива с кислородна вода, а превръзка се прави със стерилни марли", обясни тя, като уточни, че ако в раната има чуждо тяло, то не се премахва. Важно е да се знае, че раната не се пипа с ръце, не се промива с течаща вода, не се поставя памук в раната, не се промива със спирт и йод. При кръвотечение с длан и пръсти се притиска разкъсания кръвоносен съд над мястото на нараняване.

Д-р Димитрова каза още, че в рамките на обучението учениците ще научат как да помогнат в случай на изгаряне, какви са видовете изгаряния, както и как да окажат долекарска помощ при измръзване. "Когато човек е пострадал от измръзване е важно да премахнем мокрите дрехи. В никакъв случай тялото не се затопля рязко. Важно е да се повика спешна помощ", обясни специалистът.

По време на обучението лекарите ще покажат на децата и как се извършва сърдечен масаж.

Но най-важният урок е: "Ако не знаеш какво да правиш, по-добре не прави нищо и извикай помощ", подобно на основния принцип в медицината: "Преди всичко не вреди."