Екипът на УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив успешно излекува дете с вродено заболяване - тежка форма на Синдром на късо тънко черво. Състоянието е изключително рядко и сериозно и води до невъзможност за нормално хранене и развитие, съобщиха от пловдивската университетска болница.

Биляна вече е на 4 години и благодарение на продължителните усилия на специалистите от клиниките по детска хирургия и по педиатрия към лечебното заведение сега посещава детска градина. "Трябва да вярваме на лекарите - има начини и никога не трябва да се отчайваме. Биляна ходи на детска градина и вече води нормален начин на живот, благодарение на лекарите и бързата и координирана реакция от страна на всички замесени клиники. Лекарите си вършат работата и то добре", коментира майка й Траяна Денева.

Момиченцето е родено от втората й бременност, която е протекла с тежки усложнения. Жената първо заболяла от COVID-19, а в седмия лунарен месец (28-дневен период - б. р.) се наложило да бъде отстранен жлъчният й мехур. По време на бременността е установена вродена аномалия на бебето - атрезия на тънките черва тип Peel apple. Детето е родено в 37 гестационна седмица и веднага е прието по спешност в Клиника по детска хирургия. Момиченцето претърпява дълга и сложна операция - тънкочревна резекция, след която остава с 40-50 см функциониращо тънко черво.

Лекари от Майчин дом спасиха 46-годишна родилка и бебето й

Лекари от Майчин дом спасиха 46-годишна родилка и бебето й

Жената е развила животозастрашаващо състояние

"При Биляна се наложи незабавна хирургична намеса веднага след раждането - предизвикателство, което изискваше изключителна прецизност и бърза преценка. Всеки час беше решаващ. От този момент започна дълъг и труден път, в който водеща роля изигра постоянството на целия екип и координацията между различните специалности", обяснява началникът на Клиниката по детска хирургия към УМБАЛ "Свети Георги" проф. Пенка Стефанова.

Следват множество усложнения, включително тежък сепсис и необходимост от интензивно лечение и апаратна вентилация. Впоследствие детето получава парентерално хранене - чрез порт катетър, първоначално в болницата, а след това и у дома. Приложена му е и допълнителна терапия с растежен фактор.

В Пирогов спасиха жена, получила инфаркт и инсулт едновременно

В Пирогов спасиха жена, получила инфаркт и инсулт едновременно

Тя нарече своето оцеляване "чудо на медицината"

"Синдромът на късото тънко черво изисква високоспециализирана, дългосрочна грижа. УМБАЛ "Свети Георги" е единственото лечебно заведение в България, което осигурява цялостен комплекс от услуги - парентерално и ентерално хранене, лечение с растежни фактори, както и рехабилитация. Резултатите при Биляна са плод на усилената работа на мултидисциплинарен екип, отдаден изцяло на това децата с такива диагнози да получат шанс за пълноценен живот", посочва доц. д-р Иван Янков, началник на Клиниката по педиатрия.

От УМБАЛ "Свети Георги" определят случая с Биляна като поредно доказателство за значението на ранната диагностика, навременната хирургична намеса и цялостния подход в лечението на редки и животозастрашаващи заболявания. "Успешното овладяване на синдрома при нея дава надежда на стотици други семейства и подчертава нуждата от поддържане на високоспециализирани центрове за подобни патологии", отбелязват от университетската болница.