Петнадесет държави членки на Европейския съюз, включително Германия, Франция, Испания и Чехия, призоваха Европейската комисия да ускори отлаганата от години реформа на директивата за облагане на тютюневите изделия, съобщи Financial Times, позовавайки се на писмо, изпратено до председателката Урсула фон дер Лайен.
В писмото финансовите и икономически министри на страните заявяват, че настоящата директива, последно актуализирана през 2011 г., е остаряла и не отговаря на новите реалности на пазара. Те настояват Комисията да предложи нови минимални акцизни ставки не само за традиционните цигари и пури, но и за нови продукти като вейпове (електронни цигари), никотинови пакетчета и нагреваем тютюн.
Според официални източници от ЕС целта на реформата е хармонизиране на акцизите в целия съюз, борба с данъчните измами и по-добра защита на общественото здраве. Според Европейската служба за борба с измамите (OLAF), незаконната търговия с тютюн води до загуби от над 10 милиарда евро годишно.
"Правилата за тютюневото облагане вече не отговарят на нуждите на пазара. Обмисляме промени в законодателството", заявиха от Европейската комисия. От своя страна, еврокомисарят по данъчните въпроси Вопке Хукстра е обещал да действа с оглед на здравните рискове и загубените приходи.
Първоначалният проект за реформа, изтекъл в медиите през 2022 г., предвиждаше драстично увеличение на минималните акцизни ставки - двойно за цигарите, тройно за насипния тютюн и до девет пъти за пурите и пуретите. Проектът обаче бе замразен заради инфлационния натиск в целия съюз. Към април 2025 г. годишната инфлация в ЕС се е забавила до 2.2%, което отново отваря възможност за обсъждане на законодателните промени.
Въпреки широката подкрепа, предложението не е без опозиция. Италия, Гърция и Румъния - страни с дългогодишни традиции в тютюнопроизводството - възразяват срещу идеята за цялостна ревизия на директивата. В писмо до Хукстра те подчертават, че тютюнопушенето вече бележи спад и не виждат необходимост от радикални промени.
Очаква се Европейската комисия да представи официално законодателното предложение в близко време. То обаче ще трябва да бъде прието с единодушие от всички 27 държави членки.
Производителите на пури вече остро критикуваха идеята. Пол Варакас, директор на Европейската асоциация на производителите на пури, заяви, че проектът е "напълно неадекватен и безотговорен в контекста на текущата търговска несигурност".
Предложената реформа няма да засегне страните, които вече прилагат по-високи от минималните ставки - като Ирландия или Франция. За останалите страни обаче, тя би могла да означава значително поскъпване на тютюневите изделия и въвеждане на нови данъци за електронните заместители.
Така ЕС се насочва към още една чувствителна реформа с пряко въздействие върху потребителите и бизнеса - на фона на противоречия между стремежа за по-високи здравни стандарти и натиска от засегнатите индустрии.