Депутатите от Европейския парламент приеха нов законодателен текст, целящ да увеличи безопасността на детските играчки.

Чрез него се засилват правилата за безопасност, ограничава се употребата на химически субстанции и тежки метали и се забранява използването на канцерогенни и токсични вещества.

Поправките са продиктувани от появата на пазара на нови видове играчки, за чиято изработка се използват нови материали и технологии.

Според бъдещата директива детска играчка е продукт, предназначен за деца под 14-годишна възраст. За детски играчки не се считат украсата за празници, умалените модели, пъзелите с повече от 500 елемента, спортното оборудване (в това число ролкови кънки, ролери и скейтбордове, предназначени за деца с тегло над 20 кг), фойерверките, компютърните игри и конзолите за игра.

Новите текстове предвиждат гаранция от страна на производителите за нетоксичност на техните играчки.

Производителите и вносителите трябва да пазят техническата документация и декларацията за съответствие на ЕС за период от 10 години, след като играчката е комерсиализирана.

Предупредителните обозначения "Внимание" трябва да бъдат "ясно видими за потребителите" и изписани "на един или повече езици, лесно разбираеми от тях" в дадената държава - членка.

Играчките, предназначени за деца под три години, трябва да отговарят на по-строги правила за безопасност.

Предвижда се също забрана за използването на някои алергенни аромати. Списъкът на забранените вещества се разширяват до 55 субстанции.

Това важи най-вече за  играчки като кукли или пластелини. Ограничен брой аромати могат да използвани при изработването на настолни игри, които целят да развият обонянието и вкуса, или при козметичните комплекти и игри.

Европейският парламент обяви за абсолютно забранени "канцерогенни, мутагенни или токсични за репродукцията" вещества и смеси. Изключенията от това правило трябва да бъдат изяснени и направени по-стриктни.

Членовете на ЕП ограничиха също употребата на тежки метали. Това засяга граничните стойности за някои метали, като арсен, кадмий, хром (VІ), живак, олово и органичен калай, които са особено токсични и не трябва да се използват в играчките за деца.

Засилват се разпоредбите, засягащи опасността от задушаване, чрез малки отделими части на играчките или от малки играчки, съдържащи се в храните, например в шоколадовите яйца. Установяват се и нови правила за играчките, издаващи звуци.

Директивата влиза в сила 20 дни след публикуването й в Официалния вестник на ЕС. Държавите-членки трябва да въведат в сила законовите, подзаконовите и административните разпоредби на настоящата директива не по-късно от 18 месеца след публикуването й.

За да се даде достатъчно време на производителите и търговците на играчки да се адаптират към новите изисквания, се предвижда преходен период от две години след влизането в сила на директивата, по време на който играчки, отговарящи на сегашното законодателство, ще могат да бъдат предлагани на пазара.