Намаляването на гръцкия дълг е изключение и няма да се прилага за други страни, категоричен бе председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу пред вестник "Еспресу", цитиран от АФП.

Той определи споразумението на еврозоната за намаляване на гръцкия дълг, постигнато на последната среща на върха на ЕС в Брюксел, като абсолютно уникална и изключителна мярка. Гръцкият случай е абсолютно уникален и е изключение. Всички правителства се ангажираха да не прибягват до подобни действия, подчерта председателят на ЕК.

След срещата португалският министър на финансите Витор Гаспар категорично изключи всякакво преструктуриране на дълга на страната, посочвайки, че подобна алтернатива ще има за резултат голяма криза в Португалия и лишаване от външно финансиране. През май Португалия стана третата държава, която поиска помощ от ЕС и МВФ, след Гърция и Ирландия. Португалия вече получи 78 милиарда евро, но по информация на Еспресу са й необходими поне още 25 милиарда.

Припомняме, ЕС постигна споразумение в четвъртък за намаляване на гръцкия дълг със 100 милиарда евро, след като банките се съгласиха да опростят половината от заемите, отпуснати на Гърция.

Освен постигнатото споразумение за понижение с 50% на стойността на гръцките облигации, притежавани от частния сектор (главно от банки и застрахователни компании), лидерите на Еврозоната се споразумяха за подкрепа в тази сделка с частния сектор от страна на правителствата на съюза в размер на 30 млрд. евро, допълва money.bg. Все още не е ясно обаче каква ще стане тази подкрепа, макар че се отбелязва че това може да стане чрез т.н. "кредитни подобрения".

Преговорите с частния сектор по тази сделка ще продължат до края на настоящата година, така че следващият, втори общо спасителен финансов пакет за Гърция да стане факт в началото на 2012 г. Според неофициална информация, новият спасителен пакет за Атина ще бъде за 130 млрд. евро (над договорените на 21.07.11г. помощи за 109 млрд. евро).