Ситуацията с дълговата криза в отделните страни в Европа не трябва да се драматизира, заяви председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Според него за преодоляване на отрицателните тенденции е необходима бюджетна консолидация, която в много страни вече е започнала, както и да се работи за още по-голямо сближаване на европейските страни.
Юнкер добави, че е нужна е по-строга фискална консолидация, за да се превъзмогне дълговата криза в еврозоната. „Не е достатъчно да приемем нови правила, не е достатъчно да се споразумеем за нови договори. Нищо от това не е достатъчно за овладяване на дълговата криза. Нужни са много солидни планове за бюджетна консолидация. Те в момента се прилагат. Трябва да призная, че със закъснение, но се прилагат", добави той.
Според него еврото не е застрашено и няма криза на еврото, но криза в някои страни-членки.